• 2018-08-29

Festiwal Opętani Literaturą

Od 1 do 9 września odbędzie się, towarzyszący III edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Festiwal Opętani Literaturą. Organizatorem wydarzenia są Muzeum Witolda Gombrowicza oraz Prezydent Miasta Radomia. Trzecia edycja festiwalu zatytułowana została Swoi Obcy.

Festiwal „Opętani Literaturą”, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal „Opętani Literaturą”, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkania literackie, wykłady, koncerty spektakle, filmy, w tym roku w Radomiu i Wsoli spotkać będzie można między innymi Ritę Gombrowicz, Zbigniewa Mikołejko, Adama Lipszyca, Annę Cieplak, Wiktora Zborowskiego, Irenę Jun, Mariusza Bonaszewskiego, Marcina Przybylskiego, Hannę Banaszak, Dorotę Miśkiewicz, Marka Napiórkowskiego, Lecha Janerkę oraz – oczywiście – pisarzy nominowanych w tym roku do Nagrody i kapitułę, która spośród nich wybierze laureata.

Właśnie tak, swoi obcy bez przecinka. Inspiracją był oczywiście Gombrowicz, jego Dziennik i zapisane w nim rozważania o roli artysty, czy szerzej: intelektualisty w społeczeństwie. Dziś kategorie obcości i swojskości pojawiają się głównie w dyskusjach o migrantach i nacjonalizmach. A przecież jest jeszcze obcość wśród swoich, niezrozumienie, wyobcowanie i wrogość grup społecznych: elit – to słowo dziś w dyskursie publicznym brzmi często jak obelga – oraz mas, które dla walczących o poklask polityków są zarazem suwerenem i ciemnym ludem. – Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Gombrowicza i sekretarz Nagrody.

Festiwal Opętani Literaturą, III edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Od 1 do 9 września 2018 roku
Muzeum Witolda Gomrowicza, Wsola

Dodaj komentarz