Dwa razy Pola Negri na 43. FPFF

Bohaterką tegorocznego cyklu Skarby Kina Przedwojennego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest wielka gwiazda kina niemego, Pola Negri. W Gdyni będzie można zobaczyć dwa filmy z jej udziałem, pochodzące ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i zrekonstruowane cyfrowo w rozdzielczości 4K: Bestię (1917) oraz Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów (1918). Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 17 do 22 września.

Prezentowane filmy pochodzą z pierwszego okresu kariery Poli Negri (właściwie Apolonii Chałupiec, 1897-1987), niespełnionej ze względów zdrowotnych baletnicy i dobrze zapowiadającej się aktorki dramatycznej, którą dla kina odkrył właściciel wytwórni Sfinks, Aleksander Hertz. Bestia w jego reżyserii to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, ucieka z domu i trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką. To najstarszy, i jedyny z polskiego okresu kariery Poli Negri, zachowany film z jej udziałem. W 2017 roku, w stulecie premiery, Bestia została odrestaurowana cyfrowo przez Filmotekę Narodową.

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów w reżyserii Eugena (Jenö) Illésa to jeden z filmów otwierających niemiecki rozdział kariery Poli Negri. Ekspresyjna kreacja artystki, z obowiązkowym motywem tańca, to główny atut tej melodramatycznej opowieści o miłości i poświęceniu. Aż do 2006 roku film uchodził za bezpowrotnie utracony – wtedy Filmoteka Narodowa kupiła kopię nitro od czeskiego kolekcjonera. Film poddano kompleksowej restauracji cyfrowej w 2011 roku.

Filmy z Polą Negri na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Od 17 do 22 września 2018 roku
Gdynia

Dodaj komentarz