Poza siebie

18 września odbędzie się premiera książki Poza siebie Sashy Marianny Salzmann – laureatki Mara-Cassens-Preis 2017 oraz finalistki Deutscher Buchpreis. Intensywnie, bezkompromisowo i nie stroniąc od aspektu politycznego autorka opowiada o nienasyconym pragnieniu samego życia i  wyzwaniach, jakie rodzi jego bezmiar.

Sasha Marianna Salzmann, „Poza siebie” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Sasha Marianna Salzmann, „Poza siebie” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Od początku są we dwoje – bliźnięta Alisa i Anton. W małym dwupokojowym mieszkaniu w postsowieckiej Moskwie wczepiają się sobie nawzajem we włosy, kiedy rodzice wszczynają awanturę. Później, na zachodnioniemieckiej prowincji, włóczą się po korytarzach ośrodka dla azylantów, podkradają papierosy z pokojów obcych rodzin i obwąchują flakoniki cudzych perfum. A jeszcze później, kiedy Alisa zdążyła już rzucić studia matematyczne w Berlinie, bo odciągały ją od trenowania boksu, Anton znika bez śladu. W końcu ze Stambułu przychodzi kartka pocztowa, bez tekstu, bez nadawcy. Alisa wyrusza na poszukiwanie – w rozwibrowanym, rozdartym mieście nad Bosforem i w historii swojej rodziny, poszukiwanie zaginionego brata, ale przede wszystkim uczucia przynależności, poza ojczyzną, językiem ojczystym czy też płcią.

Sasha Marianna Salzmann, fot. Stefan Loeber (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Sasha Marianna Salzmann, fot. Stefan Loeber (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Sasha Marianna Salzmann urodziła się w 1985 roku w Wołgogradzie, dorastała w Moskwie. Mając dziesięć lat, wraz z rodzicami wyemigrowała do Niemiec. Studiowała literaturoznawstwo, wiedzę o teatrze i mediach na uniwersytecie w Hildesheim oraz dramatopisarstwo na berlińskim Uniwersytecie Sztuk. Pisze teksty dla teatru i eseje, pracowała również jako kierownik literacki, jest też współzałożycielką pisma społeczno-kulturalnego freitext. Od sezonu 2013/2014 jest autorką Teatru im. Maksyma Gorkiego w Berlinie, gdzie do 2015 była kierownikiem artystycznym Studia R. Jej sztuki były wystawiane na całym świecie i wielokrotnie nagradzane. Poza siebie to jej debiut prozatorski.

Sasha Marianna Salzmann, Poza siebie
Premiera: 18 września 2018 roku
Wydawnictwo Prószyński i Spółka

Dodaj komentarz