Podłogi z żywicy epoksydowej – co warto o nich wiedzieć?

Podłogi z żywicy epoksydowej oraz poliuretanowej – dawniej były wykorzystywane tylko w niektórych pomieszczeniach, szczególnie gospodarczych, ale i na tarasach, halach przemysłowych czy w garażach. Obecnie coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach. Co warto o nich wiedzieć?

(źródło: materiały reklamodawcy)

(źródło: materiały reklamodawcy)

Zastosowanie żywic na podłodze

Żywice mają szerokie zastosowanie w różnych rodzajach przemysłu: samochodowym, lotniczym, elektronicznym czy budowlanym. Do posadzek żywicowych stosuje się lakiery dwuskładnikowe, jakie składają się z bazy i utwardzacza. Rodzaj posadzki musi być dopasowany do konkretnego pomieszczenia, a wybór mamy spory.


Jakie są rodzaje żywic?

Mogą to być żywiczne posadzki cienkowarstwowe, które dokładnie jak mówi nazwa – są cienkie, bo mają tylko 0,5 mm grubości. Taką podłogę możemy nawet wykonać samodzielnie i to bez wykorzystania specjalistycznych narzędzi. To po prostu betonowe wylewki z zawartością żywicy gruntującej. Nie są niestety zbyt trwałe, więc nie nadają się do kuchni, przedpokoju czy salonu w domach parterowych.

Innym rodzajem są żywiczne posadzki grubowarstwowe, a do ich wykonania trzeba już niestety zatrudnić profesjonalną ekipę. Są to grubsze posadzki, bo mają od 2 do 4 mm. Są bardziej odporne niż wcześniej wspomniane, ale po pewnym czasie mogą się na nich pojawić zarysowania i zmatowienia.

Ostatnim rodzajem są żywiczne posadzki grubowarstwowe – kwarcowe. Są najtrwalsze ze wszystkich wymienionych, a różnorodność tworzywa kwarcowego sprawia, że można stworzyć fantazyjną podłogę.


Jaka żywica: epoksydowa czy poliuretanowa?

To zależy, jaki efekt chcemy uzyskać. Jak wolimy połysk, to pamiętajmy, że żywica epoksydowa musi zostać dodatkowo polakierowana. Gotowe powierzchnie gładkie lub matowe uzyskamy zaś, stosując żywice poliuretanowe bez lakieru. Epoksydowa jest dość wrażliwa na promienie UV, na tyle, że pod wpływem promieniowania słonecznego może nawet zmienić kolor.


Jak wykonać posadzki żywiczne?

Planując wykonanie omawianych posadzek, musimy najpierw odpowiednio przygotować podkład betonowy. Musi być idealnie gładki, a do tego cechować się dużą wytrzymałością mechaniczną. Świeża wylewka betonowa musi trochę poczekać – około czterech tygodni. Po tym czasie musi zostać zeszlifowana i oczyszczona z kurzu. Jeśli zaś chodzi o stary beton, to powinien zostać umyty i odtłuszczony. Na koniec podłoże powinno zostać zagruntowane odpowiednim preparatem.

Jak widać, nawet tak specyficzny materiał, jak żywica epoksydowa i poliuretanowa nadaje się, aby wykorzystać go na podłogę. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu. Można je wykorzystywać w wielu różnych domach, a takie znajdziemy na projekty domów – domoweklimaty.pl.

 

Dodaj komentarz