The Dom

Wydawnictwo Czarne opublikuje 12 września książkę Jana Błaszczaka pt. The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side.

Jan Błaszczak, „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Jan Błaszczak, „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Mecenas”, „filantrop”, „magnetyczna osobowość”, „ludzie po prostu do niego lgnęli”. O Stanleyu Tolkinie w Nowym Jorku mówiło się wiele. Polak, który z powodzeniem prowadził kluby The Dom oraz Stanley’s Bar, gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy. Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy, The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty, najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje, a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety. Ale kim tak naprawdę był Tolkin, o którym polskie archiwa uparcie milczą?

Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina. W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki, organizatorzy punkowych koncertów z lat 70., artyści wizualni, międzynarodowej sławy kompozytorzy, księża z nowojorskich parafii, afroamerykańscy pisarze i potomkowie polskich emigrantów.

A opowieść o Tolkinie jest też przewodnikiem po Nowym Jorku ostatniego półwiecza, gdzie od lat słodki zapach marihuany miesza się z rześkim powietrzem znad East River. Po mieście, którego mieszkańcy, jak niegdyś Stanley Tolkin, próbują realizować swój American dream.

Jan Błaszczak, The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side
Premiera: 12 września 2018 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz