• 2018-08-28

Dom, który zbudował Jack – nowy film Larsa von Triera

Od 5 października w kinach nowy film Larsa von Triera – Dom, który zbudował Jack. W rolach głównych wystąpili Matt Dillon(Miasto gniewu), Uma Thurman (Nimfomanka, Kill Bill), Riley Keough (American Honey) oraz Bruno Ganz (Niebo nad Berlinem, Upadek, Nosferatu Wampir).

„Dom, który zbudował Jack”, reż. Lars von Trier (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dom, który zbudował Jack”, reż. Lars von Trier (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Tytułowy Jack to nowa postać w mrocznym popkulturowym klanie, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Duński reżyser pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, który widzi swoje zbrodnie jako mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej? Portretując okrutnego, acz piekielnie inteligentnego zabójcę, Lars von Trier sięga po motywy z malarstwa Francisa Bacona, poezję Williama Blake’a i muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda. Zaprasza widza do udziału w widowisku, które wymaga zarówno mocnych nerwów, jak i otwartej głowy. Ale takie podejście zostaje z nawiązką wynagrodzone.

Trier nakręcił wiele filmów o dobrych kobietach – tym razem postanowił opowiedzieć o złym mężczyźnie. Dom, który zbudował Jack to prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.

Dom, który zbudował Jack, reż. Lars von Trier
Premiera: 5 października 2018 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz