Emocjonalny recykling

Zapraszamy do nowego miejsca na mapie sztuki współczesnej w Krakowie – Galerii Baszta – na prezentację instalacji site-specific Nieprzejrzystość autorstwa Anety Misiaszek. Instalacja jest kolejną z serii prac „emocjonalnego recyklingu”, zapoczątkowanych przez autorkę podczas tegorocznego pobytu w Izraelu.

Aneta Misiaszek, „Nieprzejrzystość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aneta Misiaszek, „Nieprzejrzystość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Foliowe reklamówki, jednorazówki, zrywki – rozkładają się przez 300 lat, zanieczyszczając środowisko bardziej, niż jakikolwiek inny odpad. Jeśli coś może z nimi konkurować, to tylko zużyty olej silnikowy. Aneta Misiaszek sięga po jedno i drugie, aby skonstruować swoją instalację site-specific w galerii Baszta. Obiekt oparty jest na kontrastach: czerń i biel, lekkość i ciężar, światło i ciemność, ruch i bezruch, powietrze i ciecz. Materie i żywioły przeglądają się w sobie, tworząc kontemplacyjną atmosferę.

Opis autorstwa Artura Wabika – kuratora wystawy.

Nietypowa lokalizacja i bryła galerii mają stać się punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większość galerii w Krakowie działa w formule white cube, która zakłada zupełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. Baszta ma odwracać te relacje – trudna przestrzeń może w ciekawy sposób wpływać na kształt i tematykę dzieła.

Aneta Misiaszek / Eda Marlo (ur. 1986) – studentka Wydziału Rzeźby na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w licznych wystawach krajowych i międzynarodowych, ostatnio Crime in the Art World w Jerozolimie. Zajmuje się tematami: samotności i porzucenia. Poszukuje abstrakcji w elementach codzienności, zestawia struktury organiczne ze sztucznymi. Podziwia piękno natury, kontrastując je z absurdalnością świata wykreowanego przez człowieka. Wykorzystuje w swoich pracach śmieci, tworząc instalacje i obiekty.

Artur Wabik (ur. 1982) – artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. związany z ruchem graffiti, a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. W latach 2010–2011 prowadził galerię sztuki współczesnej na Zabłociu, w poprzemysłowym budynku na terenie dawnej fabryki „Miraculum”. Od 2013 r. pracuje jako specjalista ds. sztuk wizualnych i kurator w Artetece WBP w Krakowie. Autor muralu w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie. W latach 2016–2017 dyrektor artystyczny konkursu na rzeźbę na skwerze Mariana Eilego w Krakowie. Kurator wystawy Teraz Komiks! w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Aneta Misiaszek. Nieprzejrzystość
Kurator: Artur Wabik
Wernisaż: 24 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Baszta w Krakowie

Dodaj komentarz