• 2018-08-27

{oh!} Orkiestra Historyczna wykona Gismondo, Re di Polonia

2 września, na inaugurację kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach, {oh!} Orkiestra Historyczna przygotowuje światową współczesną premierę opery barokowej Leonardo Vinciego Gismondo, Re di Polonia (Zygmunt, król Polski).

{oh!} Orkiestra Historyczna, „Gismondo, Re di Polonia” (źródło: materiały prasowe)

{oh!} Orkiestra Historyczna, „Gismondo, Re di Polonia” (źródło: materiały prasowe)

Dzieło w wersji koncertowej zostanie ponownie zaprezentowane słuchaczom po prawie 300 latach. W Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach wraz z {oh!} w roli solistów wystąpią prawdziwe gwiazdy sceny operowej, m.in.: Max Emanuel Cencic (w tytułowej roli Gismondo), Yuriy Mynenko, Sophie Junker czy Aleksandra Kubas-Kruk.

Wykonanie opery wpisuje się w program Niepodległa, realizowany w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski, a dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza dzieło zaprezentowane będzie także na najważniejszych estradach operowych Europy. Pierwsze zagraniczne wykonanie Gismondo odbędzie się już kilkanaście dni po gliwickiej premierze. Artyści wystąpią w Wiedniu, w słynnym Theater and der Wien.

Gismondo, Re di Polonia to kolejna już opera, którą {oh!} przywróci do życia na współczesnych scenach. Przypomnieć wystarczy wcześniejsze produkcje, przyjęte przez publiczność z ogromnym entuzjazmem: Didone Abbandonata Domenico Sarriego, czy Arminio Johanna Adolfa Hassego. Każdorazowo premiery odbywały się w Gliwicach, dzięki współpracy z Miastem i tamtejszym Festiwalem All’improvviso, który od kilku lat konsekwentnie realizuje ideę rozwoju opery barokowej na Śląsku.

{oh!} Orkiestra Historyczna, Gismondo, Re di Polonia
Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso
Premiera: 2 września 2018 roku, godz. 18.00
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice

Dodaj komentarz