• 2018-08-25

Jan Klata z Nagrodą Neptuna

Aktorka Maja Ostaszewska, profesor Krzysztof Pomian i reżyser Jan Klata zostali laureatami Nagród Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny.

Jan Klata w czasie prób do „Trojanek”, fot. Michał Szlaga (źródło: materiały prasowe)

Jan Klata w czasie prób do „Trojanek”, fot. Michał Szlaga (źródło: materiały prasowe)

Uzasadnienie:

W swoim teatrze Jan Klata wydaje wojnę gnuśności, lenistwu, rutynie, cieplutkiemu zadomowieniu w tym, co mile, oswojone i lubiane, lękowi przed tym, co nowe, obce i nieznane. Nie interesuje go teatr relaksujący. Nie zaprasza na swoje spektakle widzów, którzy szukają rozrywki i ukojenia. Zaprasza wszystkich, dla których teatr jest terenem poszukiwań, sporu, walki, a także tych, którzy dotąd nigdy do teatru nie chodzili.

O Nagrodzie:

Neptuny to nagrody przyznawane polskim i zagranicznym twórcom, którzy swoją działalnością artystyczną nawiązują do gdańskiej tradycji bądź współczesności, istotnie wzbogacając kulturową historię miasta, poprzez odniesienia do wartości wolności i solidarności. Neptuny przyznawane są od 2006 roku. W poprzednich latach nagrody otrzymali m.in. Krzysztof Czyżewski, Danuta Stenka, Dorota Kolak, Mirosław Baka, Jan A.P. Kaczmarek, Volker Schlöndorff, Andrzej Wajda.

Nagroda Neptuna
23 sierpnia 2018 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz