• 2018-08-24

Wrocławski Teatr Pantomimy rusza w Polskę

4 września Wrocławski Teatr Pantomimy ruszy w objazd z przedstawieniem Pustka. Pustynia. Nic w reżyserii Leszka Bzdyla. W ramach jubileuszowej edycji programu Teatr Polska jako pierwsi spektakl zobaczą widzowie z Nysy.

„Pustka, Pustynia. Nic”, reż Leszek Bzdyl, fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pustka, Pustynia. Nic”, reż Leszek Bzdyl, fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawienie Wrocławskiej Pantomimy w reżyserii Leszka Bzdyla jest próbą przełożenia formy i tematów, które zajmowały autora Dzienników na język pantomimy. Jak pisze reżyser Pustka. Pustynia. Nic. jest profanacją i ciosem w językowe konteksty w twórczości Witolda Gombrowicza; jest próbą zagubienia człowieka w drugim, trzecim i czwartym człowieku. Bezpośrednio po spektaklu odbędą się bezpłatne warsztaty, które przeprowadzi zespół Pantomimy. Działania te obejmą elementy improwizacji na zadane tematy oraz próbę stworzenia i zapamiętania choreografii wraz z uczestnikami warsztatów.

Program Teatr Polska powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru.

To już dziesiąta edycja programu, do którego Komisja Artystyczna zakwalifikowała 20 spektakli. Wśród przedstawień wybranych do realizacji jest przedstawienie Pustka. Pustynia. Nic., którą zobaczą widzowie w: Nysie (4.09), Krotoszynie (21.09), Nowej Soli (28.09), Brzegu Dolnym (4.10), Kłodzku (18.10), Żarach (26.10) oraz w Radomsku (9. 11).

Pustka. Pustynia. Nic, reż. Leszek Bzdyl
4 września 2018 roku
Program Teatr Polska
Wrocławski Teatr Pantomimy

Dodaj komentarz