Przemysły Książki na 10. Festiwalu Conrada

W rozmowach środowiska literackiego pewne tematy uparcie powracają: sytuacja finansowa twórców, status małych wydawnictw, wpływ Internetu na pole literackie czy kondycja krytyki literackiej. To one będą dyktować rytm dyskusji podczas corocznych debat branżowych pod nazwą Przemysły książki w ramach Festiwalu Conrada, które odbędą się w dniach od 25 do 27 października.

Przemysły Książki na 10. Festiwalu Conrada (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysły Książki na 10. Festiwalu Conrada (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysły książki otworzy o godz. 13.00 czwartkowe spotkanie Magister krytykiem. O znaczeniu wykształcenia uniwersyteckiego. Dr hab. Bernadetta Darska, blogerka i literaturoznawczyni, a także prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca oraz profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Śląskim, porozmawiają o tym, czy wykształcenie akademickie pomaga i czy przygotowuje do pracy krytyka  bądź krytyczki, a także jaka jest a jaka powinna być rola uniwersytetu w życiu literackim.

Bezpośrednio po tej dyskusji, o godz. 15.00 odbędzie się Egzamin z liter, czyli rozmowa poświęcona nauce pisania. Tym razem gośćmi Marcina Wilka będą: Iza Michalewicz, reportażystka i nauczycielka kreatywnego pisania, oraz Filip Modrzejewski, redaktor serii Archipelagi w wydawnictwie W.A.B., wieloletni wykładowca creative writing. Podzielą się z publicznością nie tylko swoim doświadczeniem dydaktycznym, lecz także zdradzą, czy można nauczyć się pisania i co decyduje o sukcesie takich zajęć.  Dyskusje odbędą się w Księgarni De Revolutionibus.

O wpływie Internetu na życie literackie opowiedzą krytycy literaccy: Olga Wróbel, Justyna Sobolewska oraz Łukasz Najder. Wspólnie z publicznością zastanowią się, czy krytyk może być influencerem; jak odróżnić krytykę od hejtu oraz czy sieć faktycznie wytworzyła nową przestrzeń do mówienia o literaturze. Tuż po dyskusji Potęga sieci będzie można spotkać się z Miłoszem Biedrzyckim, poetą i współzałożycielem Spółdzielni Ogniwo, a także Bogną Świątkowską, prezeską Fundacji Bęc Zmiana, którzy porozmawiają o stanie finansów w literaturze. Podczas dyskusji Czekam na przelew zaproszeni goście zastanowią się m.in. nad tym, gdzie podziały się pieniądze dla twórców oraz co jest potrzebne, by znormalizować relacje między ekonomią a literaturą.

Z kolei w sobotę, w murach dawnej apteki „Pod Aniołem”, a obecnie Antykwariacie Abecadło odbędzie się spotkanie z Ewą Bolińską-Gostkowską, managerką kultury i redaktorką w Wydawnictwie Znak, oraz Joanną Bator, autorką m.in. Piaskowej Góry, które opowiedzą o ekranizacjach literackich. Dyskusja Z książki na taśmę filmową będzie poświęcona powszechnej już praktyce współpracy pisarzy ze scenarzystami oraz tworzenia scenariuszy przez pisarzy.

O godz. 15.00 rozpocznie się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Przemysłów książki – Wydawczynie. O sile małych oficyn, podczas którego spotkamy się z silną reprezentacją kameralnych wydawnictw: Kamą Margielską (Książkowe Klimaty), Julianną Jonek (Dowody na Istnienie) oraz Anitą Musioł (Pauza).

Przemysły Książki na 10. Festiwalu Conrada
Od 25 do 27 października 2018 roku
Conrad Festival w Krakowie

Dodaj komentarz