MONOTEATR: Mikrokosmos Miedziewskiego

Gdański Teatr w Oknie zaprasza 26 sierpnia na ostatni spektakl w ramach cyklu MONOTEATR: Mikrokosmos Miedziewskiego. Na scenie wystąpi Krzysztof Gordon jako tytułowy sir John Falstaff. W programie dyskusja z udziałem twórców i projekcja filmu Stanisław Miedziewski – portret wielokrotny w reżyserii Piotra Ziębakowskiego.

„MONOTEATR: Mikrokosmos Miedziewskiego” (źródło: materiały prasowe)

„MONOTEATR: Mikrokosmos Miedziewskiego” (źródło: materiały prasowe)

Bohaterem monodramu Fal/staff jest najbarwniejsza z postaci szekspirowskich – sir John Falstaff. Zastajemy go w sytuacji osobistej klęski. Książę Henryk, jego przyjaciel i uczeń, po koronacji na króla Anglii zrywa z dotychczasowym, swobodnym życiem w wesołej kompanii i postanawia skazać Falstaffa na wygnanie – „nie z ojczyzny, lecz z orszaku króla”. Przedstawienie pokazuje Falstaffa jako człowieka wciągniętego w tryby wielkiej historii. To tło, na którym realizuje się los bohatera uosabiającego „starą, wesołą Anglię”. Nie jest to wesołek, błazen. Zaczyn rubasznego, ludowego humoru postaci dobitniej ukazuje jej tragiczny upadek. „Człowiek jest błaznem czasu”.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z udziałem Jolanty Krawczykiewicz, Tomasza Miłkowskiego, Wiesława Gerasa, Stanisława Miedziewskiego oraz Krzysztofa Gordona. Po krótkiej przerwie widzowie będą mieli okazję obejrzeć film ukazujący różnorodne refleksje osób współpracujących z reżyserem. O swojej pracy z Miedziewskim opowiadają na ekranie Marcin Bortkiewicz, Mieczysław Giedrojć, Kamil Michaluk, Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, Wioleta Komar, Mateusz Nowak, Hubert Gendig, Antoni Franczak, Piotr Igor Salata, Jerzy Karnicki, Jolanta Krawczykiewicz, Caryl Swift, Julian Speed Swift czy Jacek Szuba.

MONOTEATR: Mikrokosmos Miedziewskiego
26 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00
Teatr w Oknie w Gdańsku

Dodaj komentarz