• 2018-08-23

Fuga, Twarz i Zimna wojna wśród najlepszych europejskich filmów roku

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła tytuły 49 filmów, które mają szansę na tegoroczne nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Wśród najlepszych europejskich filmów roku znalazły się aż trzy polskie produkcje: Twarz w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, Fuga Agnieszki Smoczyńskiej oraz Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego.

„Zimna Wojna”, reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Zimna Wojna”, reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Wszystkie trzy filmy zdążyły już odnieść spory sukces w Polsce i w Europie. Twarz Małgorzaty Szumowskiej otrzymała Wielką Nagrodę Jury podczas 68. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Berlinie.  Filmy Fuga Agnieszki Smoczyńskiej oraz Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego miały swoje premiery na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes. Fuga znalazła się w prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique) i zachwyciła dziennikarzy oraz canneńską publiczność, która zgotowała filmowi owację na stojąco. Ogromny sukces podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes odniósł również Paweł Pawlikowski, który otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za euforycznie przyjętą Zimną wojnę. Jego obraz może również poszczycić się wielkim sukcesem frekwencyjnym, w polskich kinach widziało go już ponad 760 000 widzów. A to nie koniec sukcesów. Film będzie dystrybuowany także w Ameryce Północnej (USA i Kanada), Europie (w m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, krajach Beneluxu, Niemczech, Włoszech, Grecji, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Skandynawii, Turcji), Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa) czy Australii i Nowej Zelandii.

Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowa nagroda w europejskim kinie. Jest przyznawana przez członków Europejskiej Akademii Filmowej od 31 lat. Pierwszym jej laureatem był wybitny polski reżyser, Krzysztof Kieślowski. Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. W najbliższych tygodniach 3500 członków Akademii weźmie udział w głosowaniu, w którym wyłonieni zostaną nominowani w kategoriach Film, Reżyser, Aktor, Aktorka i Scenariusz. O pozostałych kategoriach zadecyduje 8-osobowe jury. Nominacje zostaną ogłoszone 10 listopada, a ceremonia wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.

Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych
31. Europejskie Nagrody Filmowe
15 grudnia 2018 roku
Sewilla

Dodaj komentarz