Fasada Roku 2018 – znany jest skład jury

Dwunasta odsłona konkursu Fasada Roku wchodzi w kolejny etap. Firma Baumit, będąca w branży synonimem jakości i nowoczesności, już od ponad dekady nagradza najlepsze rozwiązania elewacyjne sygnowane jej technologią. Przy ich wyborze zawsze może liczyć na wsparcie znakomitych autorytetów. Kto tym razem wskaże zwycięzców? Znamy pełny skład Jury!

„Fasada Roku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fasada Roku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fasada Roku to wydarzenie, które jest doskonałym świadectwem dobrych praktyk budowlanych, a zarazem odzwierciedleniem świadomych i przemyślanych zmian zachodzących w naszym otoczeniu. To konkurs, który przyczynia się do kształtowania trendów i promowania jakości – tak w warstwie wizualnej, jak i tej czysto technicznej.
Zwycięstwo w nim to więc nie tylko tytuł czy nagrody, lecz także prestiż. Prestiż tym większy, że o wygranej decydują jurorzy, którzy sami należą do najznakomitszych przedstawicieli branży – od wybitnych architektów i działaczy po dziennikarzy.

W tegorocznej odsłonie, nad którą już po raz kolejny Patronat Honorowy objęła Fundacja Twórców Architektury, zostaną przyznane tytuły i wyróżnienia w pięciu kategoriach: Budynek jednorodzinny nowy, Budynek wielorodzinny nowy, Budynek po termomodernizacji, Budynek niemieszkalny nowy i Budynek zabytkowy po renowacji.
Wyniki pierwszego rozstrzygnięcia poznamy na koniec października 2018 roku, kiedy zakończy się głosowanie on-line i zostaną wyłonione realizacje, które zdobędą Wyróżnienie Internautów. W listopadzie natomiast odbędą się obrady Jurorów, którzy zadecydują o tym, kto będzie cieszył się ze zwycięstwa w konkursie oraz pewnego miejsca w jego międzynarodowej odsłonie – Baumit Life Challenge.

Kto wygra? Któż to wie? Na pewno najlepsi. Zadbają o to architekci, którzy swoje doświadczenie, wiedzę i umiejętności zdobywali w biurach projektowych, jak również angażując się w działalność Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i/lub Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP). Wśród nich znaleźli się Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych Profil, Chorzów), Marcin Dziewoński (Dziewoński, Łukaszewicz – Architekci, Wrocław), Wojciech Jander (Autorska Pracownia Projektowa Kanon Architekci, Łódź), Piotr Kostka (Kostka & Kurka Architekci, Poznań), Barbara Sarna (Non-Box Biuro Projektów, Białystok) oraz Wojciech Targowski (Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe Fort, Gdańsk). Ich zadaniem będzie ocena tak kluczowych aspektów zgłoszonych realizacji jak: kolorystyka elewacji, struktura i tektonika bryły budynku oraz to, jak obiekt współgra ze swoim otoczeniem.
Realizacje z udokumentowaną historią wymagają specjalnego traktowania, co też znalazło swoje odzwierciedlenie w składzie Jury Fasady Roku 2018. W wyścigu o miano najlepszej renowacji budynku zabytkowego szczególnie istotne będą opinie Barbary Nowak-Obelindy – Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także dr. hab. inż. arch. Jacka Kościuka z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz dr inż. arch. Andrzej Poniewierki z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. To ich ocena będzie kluczowym drogowskazem prowadzącym do rozstrzygnięcia rywalizacji w tej kategorii.
Na ostateczne wyniki konkursu wpływ będą miały także głosy Edwarda Hardta, wydawcy i redaktora naczelnego czasopisma Renowacje i Zabytki oraz Ireny Walczak, Dyrektor Marketingu segmentu budowlanego Time SA. Ponadto, kandydatom do tytułu Fasada Roku 2018 przyglądać się będzie Katarzyna Baranowska stojąca na czele Fundacji Twórców Architektury.
Jurorski skład 12. edycji konkursu byłby niepełny bez eksperta – Jacka Czyżewicza, Prezesa Zarządu firmy Baumit.

Fasada Roku 2018
Nadsyłanie prac do 30 września 2018 roku

Dodaj komentarz