Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery…

Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery… Ale nie wiem czy chciałabym mieć z nimi jakiś bliższy kontakt fizyczny…* Podwójny tytuł wystawy Ewy Ciepielewskiej ilustrujący bycie jednocześnie tu i obok, poszukiwanie własnej pozycji i prywatnej opozycji jest jej esencją.

Ewa Ciepielewska, „Chłopaki nie płaczą”, 1994  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Ciepielewska, „Chłopaki nie płaczą”, 1994 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa złożona z prac z lat 90. i 80, a więc z czasu przełomu, momentu podobnie podwójnego i niezdefiniowanego, to opowieść skonstruowana z figuratywnych prac Ewy Ciepielewskiej. Ta kilkuwątkowa narracja, w której polityczność miesza się z seksualnością, a rave z new age’em, okazuje się być tak samo aktualną w czasach swego powstawania, jak i teraz. Istnieje więc równoprawnie w kilku czasowych liniach, w bezczasowości, gdzie potrzeba buntu i artystycznego oporu jest niezmiennie aktualna. Zmienia się jedynie jej źródło: od PRL-owskiej siermiężności, poprzez absurdy wczesnego polskiego kapitalizmu, po sprekaryzowany, współczesny kapitalizm i rewolucję konserwatywną. Ewa Ciepielewska najczęściej po prostu obserwuje, pozostaje z boku, we własnym miejscu w systemie. A właściwie wobec systemu. Bo na przykład butelkę można zarówno użyć do skonstruowania koktajlu mołotowa, jak i jako wazonu. I gdy, nie wiadomo jakim sposobem wyrosną w nim „świeże, dorodne jarzyny i dojrzałe owoce egzotyczne”* rozsadzą system od środka i pozwolą zbudować nowy.

Kuratorzy: Kamil Kuitkowski, Kola Śliwińska

* Cytaty wypowiedzi Ewy Ciepielewskiej z książki Życie jest gdzie indziej. Czyli Luxus bez autoryzacji Wojtka Bockenhima wydaną przez BWA Kraków w Roku Psa (1994)

Ewa Ciepielewska – polska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem profesora Konrada Jarodzkiego. W 1982 roku współzałożyła grupę Luxus. W 1997 założyła Stowarzyszenie Volans, wspierające sztukę współczesną oraz młodych artystów. Współautorka Festiwalu Sztuki nad Wisłą oraz projektu Flow / Przepływ – rezydentur artystycznych na rzece Wiśle. Brała udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i zagranicą.

Ewa Ciepielewska. Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery
Od 26 sierpnia do 23 września 2018 roku
Otwarcie: 25 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00
Shefter Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz