Eric Kurlander i Demony Hitlera

Demony Hitlera. Ezoteryczne korzenie III Rzeszy to pierwsze polskie wydanie książki Erica Kurlandera, która właśnie ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Eric Kurlander, „Demony Hitlera. Ezoteryczne korzenie III Rzeszy” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Eric Kurlander, „Demony Hitlera. Ezoteryczne korzenie III Rzeszy” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Zainteresowanie nazistów sferami okultystycznymi nie jest rzeczą nieznaną, panuje jednak przekonanie, że było to prywatne fascynacje Himmlera czy Goeringa. Eric Kurlander, historyk specjalizujący się we współczesnych dziejach Niemiec, dotarł do nieznanych źródeł, na podstawie których kreśli odmienny obraz.

W pierwszej części książki Kurlander przygląda się rosnącej popularności okultyzmu w Niemczech i Austrii przed I wojną światową, a następnie analizuje związki między późnowilhelmińskimi organizacji okulstycznymi (Zakon Germański, Towarzystwo Thule) a wczesną partią faszystowską. W jaki sposób naziści, korzystając z pomocy okultystów i autorów horrorów, odwoływali się do wiary w moce nadprzyrodzone przy budowie kampanii propagandowych?

Druga część poświęcona jest m.in. roli astrologii, „światowej teorii lodowej”, pogaństwa ariogermańskiego, wierzeń indoaryjskich i duchowości Wschodu w pierwszych latach III Rzeszy oraz staraniom znalezienia odpowiedniej ariogermańskiej alternatywy wobec chrześcijaństwa.

Ostatnie rozdziały poświęcona są wpływowi powyższych koncepcji na politykę zagraniczną III Rzeszy, próbom wykorzystywania astrologów, jasnowidzów, telepatii do prowadzenia wojny i produkcji „cudownej broni”. W tej części można przeczytać m.in. o oficjalnym zatrudnianiu astrologów w fabrykach broni czy używaniu wahadeł do lokalizowania okrętów podwodnych. Kurlander analizuje tutaj również w jaki sposób okultyzm stykał się z antysemityzmem, eksperymentami na ludziach i Holokaustem.

Eric Kurlander, Demony Hitlera. Ezoteryczne korzenie III Rzeszy
Premiera: 23 sierpnia 2018 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz