• 2018-08-22

Unsound Festival ogłasza kolejnych artystów

Tegoroczny Unsound odbędzie się od 7 do 14 października w Krakowie. W trakcie ośmiu dni będzie można poznać twórczość artystów, którzy na różne sposoby opowiadają o współczesnym świecie.

Unsound Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unsound Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program muzyczny uzupełniają:

Drew McDowall to członek ​Coil​ – industrialnego zespołu z lat 90., którego wpływ na muzykę alternatywną jest nie do przecenienia. W 1998 roku ukazał się ich album Time Machines, na którym muzycy eksperymentowali ze środkami halucynogennymi i muzyką dronową, opartą na długich i powtarzających się dźwiękach. Drew McDowall zaprezentuje to potężne brzmienie w zupełnie nowej formie. Razem z Florence To przygotowuje widowisko audiowizualne.

Podczas tego samego wydarzenia odbędzie się europejska premiera nowej płyty Colina Selfa, ​ queerowego amerykańskiego kompozytora i choreografa​. Płyta zatytułowana Siblings to ostatnia część jego operetki utrzymanej w klimacie science-fiction. Do artysty na scenie dołączą Resina ​(wiolonczela), Julia Ziętek (skrzypce) i ​Mariola Tomala (altówka). Tego samego dnia wystąpi również ​Kelly Moran​, członkini Oneohtrix Point Never, która właśnie wydaje swój solowy album, na którym posługuje się elektronicznie przetwarzanym pianinem. Uwaga: to wydarzenie nie jest objęte karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu.

Zdzisław Piernik to polski tubista-wirtuoz, który nie tylko interpretuje muzykę współczesną, ale znany jest także z eksperymentów z tubą preparowaną. Muzyk dołączy do improwizującego duetu ​Hati w​ ramach programu porannych koncertów (Morning Glory). Zarówno Zdzisław Piernik, jak i duet Hati, w swoich poszukiwaniach nowych brzmień sięgają chętnie po instrumenty preparowane oraz akustyczne obiekty z odzysku. Kolejny duet tworzą ​Miłosz Pękała oraz Wiktor Podgórski​. Ta dwójka artystów będzie z kolei zgłębiała możliwości perkusji w audiowizualnym projekcie Monoperkusja.

Kode9​ został już uprzednio ogłoszony w programie festiwalu, jako członek projektu Audint​, ale to nie wszystko. Szef wytwórni Hyperdub zagra również set didżejski. Kolejny artysta to ​Zuli​. Za niedługo nakładem wydawnictwa UIQ ukaże się jego nowy album zatytułowany Terminal. Zuliemu towarzyszy popularny egipski raper Abyusif​. Do poprzednio ogłoszonej J​asss dołączy ​Theresa Baumgartner​. Będzie to premiera audiowizualnego koncertu pod tytułem Steam.

Następny punkt programu to algorave – czyli muzyka tworzona w oparciu o algorytmy. Tę odmianę rave’ów zaprezentują w hotelu Forum R​enick Bell ​i Miri Kat. ​Bell i Kat (razem z Geek Girls Carrots​) przygotowują również warsztaty. Ich uczestniczki oraz uczestnicy będą mogli tego samego wieczora wystąpić przed publicznością i programować na żywo swoją muzykę.

W sobotnią noc w hotelu Forum wystąpi eksportowy artysta polskiej sceny techno Michał Wolski. Wolski zaprezentuje zupełnie nowy materiał, na którym zwrócił się w stronę powolnych i głębokich dźwięków. Premierowy będzie również występ We Will Fail​, czyli Aleksandry Grünholz, polskiej artystki, która właśnie wydaje swoją trzecią płytę. Punktem wyjścia dla We Will Fail jest IDM i techno, ale jest to bardziej muzyka do słuchania niż do tańca.

Ogłoszeni zostali również kolejni artyści nocnego programu klubowego: ​Bamba Pana & Makaveli (skrzyżowanie zanzibarskiego tarabu, południowo-afrykańskiego house’u oraz gabberu); Tayhana (z Mexico City, latynoskie brzmienia związane z kolektywami Naafi oraz Club Hiedrah de Baile); ​ JIJIJIJIJJIJ (połączenie post-industrialnych gatunków z popem i ciężkimi odmianami muzyki klubowej) oraz ​Kry ​(hardcore’owe techno) z warszawskiego I​ntruder Alerta​; Sissel Wincent ze Szwecji, ​Young Majli i Plal z Wrocławia (nowe odmiany muzyki klubowej).

Na imprezie otwierającej Unsound wystąpi Lautbild​, czyli Paweł Kulczyński, który buduje własne syntezatory i gra awangardowe techno. A do imprezy zamknięcia dołączają Ledef ​z ​House Of Kenzo, którzy wystąpią b2b z ​Rabitem​.

Podziemia Hotelu Forum, czyli klub 89, będą ponownie opanowane w tym roku przez muzykę jazzową. Tym razem program nie będzie trzymany w tajemnicy. W piątek wystąpi trębacz Wojciech Jachna wspólnie z kontrabasistą Ksawerym Wójcińskim; oraz Jan Młynarski i młode free-jazzowe trio ​Pokusa​. W sobotę klimat będzie zupełnie inny – najpierw dronowy koncert Philla Niblocka​, a potem ​Remek Hanaj​ z zespołem zagra nowy materiał pt. Wysiadywanie góry.

Wśród zwycięzców unsoundowego open callu znajdują się ​Wojciech Bąkowski, MTV: Modulartelevision ​oraz​ Julek Ploski. Bąkowski​ ​zaprezentuje materiał z albumu Jazz Duo, na którym przy pomocy dźwięków z urządzeń komunikacyjnych, muzyki stockowej i muzaku, stworzył intrygującą opowieść o współczesnym społeczeństwie. TV: modulartelevision to projekt Piotra Ceglarka, Jana Dybały oraz Piotra Wojtczaka (​aka ​AARPS)​. Artyści za pomocą telewizorów CRT generują środowisko, które ułatwia koncentrację. ​Julek Ploski​ tworzy muzykę z nagrań terenowych, a na ostatnim albumie głównym bohaterem są dźwięki z supermarketu Tesco.

W programie dziennym znalazł się m.in. The Hum Kristen Gallernaux​. Film dotyczy zjawiska szumu oraz buczenia we współczesnych aglomeracjach miejskich – m. in. w Detroit. Projekcji będzie towarzyszyć rozmowa o High Static, Dead Lines: Sonic Spectres & the Object Hereafter – książce poświęconej podobnym problemom. Rory Gibbs​, Anja Kanngieser i Paula Rekret zaprezentują performans pod tytułem Amplification/Annihilation.

Unsound Festival
Od 7 do 14 października 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz