Solidarność według kobiet

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza 31 sierpnia do Gdańskiej Galerii Fotografii na pokaz filmu dokumentalnego Solidarność według kobiet. Pokaz filmu towarzyszy wystawie – Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w. Po filmie odbędzie się spotkanie i dyskusja z jego twórcami – Martą Dzido i Piotrem C. Śliwowskim.

„Solidarność według kobiet”, Gdańska Galeria Fotografii, Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Solidarność według kobiet”, Gdańska Galeria Fotografii, Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film dokumentalny Solidarność według kobiet przedstawia zapomniane opozycjonistki lat 80. Odważne, stanowcze i pragnące sprawiedliwości Polki współtworzyły „Solidarność”. Dlaczego zostały pominięte? Marta Dzido – współreżyserka i narratorka filmu, urodzona w 1981 roku, poszukuje osób, które pomogą jej zrozumieć dlaczego „Solidarność” to historia mężczyzn. Bohaterki dokumentu przedstawiają intrygujące i zaskakujące historie lat 80., o których wcześniej nie słyszano.

Wystawa W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w. jest prezentacją fotografii nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, eksperymentującej z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem zmian społecznych lat 60. i 70. XX wieku. W swoich pracach artystka rejestrowała najbliższe otoczenie oraz wątki związane z przemijaniem i materialnością ludzkiego życia. Jej archiwum zostało udostępnione Muzeum Narodowemu w Gdańsku dzięki uprzejmości Leo Brissette, męża fotografki. Zestaw ponad 40 prac odnosi się do dwóch kluczowych dekad w sztuce amerykańskiej i takich zjawisk, jak wkraczająca na scenę artystyczną druga fala feminizmu, połączona z politycznymi postulatami równości płci, ze sprzeciwem wobec dyskryminacji oraz z ruchami pacyfistycznymi.

Organizatorem pokazu jest Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wystawa została zorganizowana przy wsparciu finansowym Ambasady USA w Polsce, przy współpracy z American Corner Gdańsk i Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Solidarność według kobiet, reż. Piotr Śliwowski, Marta Dzido
31 sierpnia 2018 roku, godz. 18.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dodaj komentarz