• 2018-08-22

O ja! Abstrakcja / O Ty! Abstrakty…

24 sierpnia w czytelni Instytutu Dizajnu odbędzie się spotkanie autorskie – Dosyć obrazków! O edukacji wizualnej w czasach wizualnej hegemonii z Agatą Królak. Wydarzeniu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy O ja! Abstrakcja / O Ty! Abstrakty, czyli o rozmawianiu obrazem dla dzieci w każdym wieku w przestrzeni Instytutu. Wystawę można oglądać do 9 listopada.

„O ja! Abstrakcja / o Ty! Abstrakty, czyli o rozmawianiu obrazem dla dzieci w każdym wieku”, Instytut Dizajnu w Kielcach (źródło: materiały prasowe organizatora)

„O ja! Abstrakcja / o Ty! Abstrakty, czyli o rozmawianiu obrazem dla dzieci w każdym wieku”, Instytut Dizajnu w Kielcach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak projektować obrazy w świecie zdominowanym przez obraz? Po co dbać o język wizualny najmłodszych uczestników kultury wizualnej? Jakie znaczenie dla edukacji wizualnej ma twórcza aktywność, a jakie dla twórczej aktywności mają intuicja i trening uważności? Nieoczywiste odpowiedzi na powyższe pytania staną się podstawą prezentacji, która będzie towarzyszyć wystawie O ja! Abstrakcja / O Ty! Abstrakty…

Kreatywne zestawy edukacyjne O ja! Abstrakcja” i „O Ty! Abstrakty, składające się na publikację O rozmawianiu obrazem to realizacja, która została stworzona w oparciu o myślenie i obrazowanie abstrakcyjne, a jej nadrzędnym celem jest wspieranie rozwoju twórczej aktywności, intuicji i uważności. Piątkowa prezentacja będzie próbą uporządkowania i podzielenia się refleksjami, spostrzeżeniami i odkryciami zebranymi podczas pracy nad doktoratem – publikacją O rozmawianiu obrazem. Efekty dwuletnich działań i poszukiwań będzie można zobaczyć w postaci wystawy. Przestrzeń Instytutu Dizajnu wypełnią intensywne kolory, patterny, charakterystyczne dla Agaty Królak kreski i kształty przypominające niezgrabne dziecięce rysunki.

Agata Królak – gdańszczanka. Projektuje i ilustruje dla dzieci w każdym wieku. Asystentka w Pracowni Ilustracji na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku i autorka książek obrazkowych. Laureatka plebiscytu MUST HAVE Festiwalu Łódź Design, nagrody KTR, wyróżnień IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Stypendystka programu NCK “Młoda Polska” w 2016 roku. Publikacje O ja! Abstrakcja i O Ty! Abstrakty są częścią projektową pracy doktorskiej obronionej na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku w marcu br.

O ja! Abstrakcja / O Ty! Abstrakty, czyli o rozmawianiu obrazem dla dzieci w każdym wieku
Agata Królak
Wernisaż: 24 sierpnia 2018 roku
Od 24 sierpnia do 9 listopada 2018 roku
Instytut Dizajnu w Kielcach

Dodaj komentarz