• 2018-08-22

Makoto Kuriya – Samuraj Jazz

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na pełną emocji muzyczną podróż do dalekiej Japonii wraz z Makoto Kuriya – Samuraj Jazz. W pierwszej części koncertu pianista wykona własne kompozycje i znane wszystkim standardy jazzowe w nowych interpretacjach na fortepian solo. W drugiej części dołączą utalentowani jazzmeni młodego pokolenia Piotr Południak (kontrabas) i Grzegorzem Pałką (perkusja).

Makoto Kuriya (źródło: materiały prasowe organizatora)

Makoto Kuriya (źródło: materiały prasowe organizatora)

Makoto Kuriya, urodzony w Kobe, w Japonii. Absolwent amerykańskiej West Virginia University. Studiował również na Uniwersytecie w Pittsburghu, gdzie współpracował z Nathanem Davisem. Lata 80. w większości spędził w Stanach Zjednoczonych, koncertując głównie z zespołem Chucka Mangione, dwukrotnego zdobywcy prestiżowej nagrody „Grammy”. Współpracował w tym czasie również z takimi artystami jak Donald Byrd, James Moody, Toots Thielmans i Curtis Fullet.

Po powrocie do Japonii w 1990 r. nagrał kilka płyt, dzięki którym zdobył wiele nagród m.in. brał udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu animowanego Neon Genesis Evangelion (reż. Hideaki Anno), która odniosła światowy sukces. W 2002 r. ukończył ścieżkę dźwiękową do filmu animowanego Nitaboh (reż Akio Nishizawa) opowiadającego o dzieciństwie i młodości Nitarô Akimoto (1857–1928), najważniejszego, w historii japońskiej muzyki, wykonawcy grającego na shamisenie.

W 2004 r. Kuriya zaprosił do współpracy Herbie’ego Hancocka, z którym wystąpił na Tokyo Jazz Festival. W kolejnych latach koncertując na całym świecie, brał udział w wielu projektach m.in. z saksofonistą Masataka Hirano przy albumie Jurassic: Masataka Hirano Meets Makoto Kuriya, uhonorowanego wieloma nagrodami.

W 2011 r. z okazji 20-lecia debiutu płytowego wydał album Art for Life, do którego zaprosił 27 artystów. W 2013r.zaproszony został do współtworzenia Makoto Kuriya & Sylwester Ostrowski Quintet, z którym nagrał płytę Just Music. Z zespołem tym wielokrotnie występował w Japonii i Polsce. Aby uczcić 120-lecie relacji dyplomatycznych pomiędzy Japonią iBrazylią, zrealizował z brazylijską wokalistką Joyce Moreno trasę koncertową w Brazylii.

Wydany wiosną 2016 r. nagrany w systemie DSD album zespołu Threesome Cubic Magic otrzymał nagrodę „Professional Music Recording Award of Japan” Japońskiego Stowarzyszenia Studiów Nagraniowych. Również nagrany w systemie DSD album Accoustic Weather Report, wydany latem 2016 r. przez wytwórnię Sony Records, okazał się być najlepiej sprzedającym się w 2016 r. albumem gatunku jazz & fusion na japońskim Amazonie. Na płycie znalazły się nowe, akustyczne aranżacje utworów zespołu Weather Report. Kuriya wydał do tej pory 19 płyt autorskich. Obecnie jest również dyrektorem muzycznym programu TV Jazzy Live Show na kanale 12 telewizji BS.

Makoto Kuriya – Samuraj Jazz
22 września 2018 roku, godz. 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz