• 2018-08-22

Lato Kiryła Serebrennikowa w kinach od 31 sierpnia

Od 31 sierpnia w kinach film cenionego rosyjskiego reżysera filmowego i teatralnego Kiryła Serebrennikowa. Lato to Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock. Film miał światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego MFF w Cannes. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze i wyrokiem sądu podczas festiwalu przebywał w areszcie domowym. Mimo poważnych trudności film został ukończony, ale polityczny i szeroko relacjonowany w mediach proces przeciwko reżyserowi wstrząsnął całym światem.

„Lato”, reż. Kirył Serebrennikow, Gutek Film, 2018 (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Lato”, reż. Kirył Serebrennikow, Gutek Film, 2018 (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka.

Losy tego trójkąta stanowią centrum Lata: czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiriłła Sieriebriennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

Lato dzieje się na początku lat osiemdziesiątych. I jest we wspaniałej czerni i bieli, bo to jedyny sposób, by przedstawić tę pokoleniową historię, jako że kolor pojawił się w zbiorowej świadomości Rosjan dużo później. To brutalna i alternatywna epoka, w której bohaterowie – Majk Naumenko i Wiktor Coj (o którym radziecka prasa po jego tragicznej śmierci pisała „ostatni bohater rocka”) – cieszą się jeszcze pełnią życia. W Lecie są nieskażeni, niewinni. Pożyczyliśmy wehikuł czasu, który zatrzymuje się w wybranym momencie tylko na krótką chwilę. I w niej nasi bohaterowie robią to, co kochają najbardziej. Tworzą muzykę. Zawieszeni w czasie i przestrzeni. – Kirył Serebrennikow.

Lato, reż. Kirył Serebrennikow
Premiera: 31 sierpnia 2018 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz