Ewa Sułek – Chłopak z pianinem

20 sierpnia Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało w serii reportaży literackich książkę Ewy Sułek pt. Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie.

Ewa Sułek, „Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Ewa Sułek, „Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Od listopada 2013 do lutego 2014 roku na Ukrainie trwały protesty, które przerodziły się w rewolucję zwaną Euromajdanem, a następnie w trwającą do dziś wojnę w Donbasie. Protestom od początku towarzyszyły działania artystyczne, które z czasem ewoluowały w estetyczny przekaz. Ewa Sułek pokazuje, że wydarzenia na Majdanie Niezależności nie tylko wpłynęły na politykę, lecz także miały kolosalne znaczenie dla kultury. Autorka przybliża polskim czytelnikom sztukę ukraińską, pokazuje zjawiska i prądy myślowe, które są dziś ważne na Ukrainie, a które pozwalają zrozumie

panujące tam nastroje społeczne w trudnym okresie przemian politycznych. Ewa Sułek podczas swoich licznych podróży na Ukrainę, rozmawia z uczestnikami rewolucji na Majdanie, artystami i ludźmi kultury, ludźmi żyjącymi w cieniu wojny w Donbasie, starając się uchwyci i odda atmosferę i ducha dzisiejszej Ukrainy.

Ewa Sułek – historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej, badaczka sztuki ukraińskiej. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Członkini Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. Stypendystka programu ,,Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Współpracuje z wieloma galeriami i instytucjami kultury w Polsce i za granicą, regularnie publikuje w magazynach poświęconych sztuce i kulturze.

Ewa Sułek, Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie
Premiera: 20 sierpnia 2018 roku
Wydawnictwo Naukowe PWN

Dodaj komentarz