• 2018-08-22

14. Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Tegoroczna czternasta edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędzie się od 16 do 22 września w Warszawie. Wystąpią m.in. Rokia Traoré, Mulatu Astatke, King Ayisoba, Waldemar Bastos, Orchestra Baobab i Nneka. Brzemienia z gatunku world beat zabrzmią pod hasłem Historie dźwięków i słów.

14. Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

14. Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez siedem dni wystąpi ich aż trzynastu, a w ramach bloków Sounds Like Poland i Kolektyw Europa jak zwykle zaplanowano muzyczne projekty specjalne. W programie nie zabrakło również wydarzeń towarzyszących – wśród nich znalazły się: premierowy pokaz Szlakiem Kolberga – Natalia Grosiak & Bronisława Chmielowska TVP Kultura, Żywa Biblioteka, a także spotkania i rozmowy współorganizowane przez Politykę, National Geographic i Południk Zero, natomiast o kulinarną odsłonę festiwalu zadba Kuchnia Konfliktu.

Często zastanawiamy się, co jest w tej muzyce tak szalenie intensywnego, pięknego, że stanowi ekstraklasę współczesnej sceny World. Rytmy, wokale, polifonie, skale, harmonie –to oczywiste, ale chyba też po prostu radość muzykowania, nie zabita akademicką rutyną, tylko naturalność do szpiku kości, a także szczerość wyrażania emocji – nieraz pełna radości lub bólu i łez. Ta muzyka, bez względu czy z Afryki Zachodniej czy Północnej, nikogo nie pozostawia obojętnym – Maciej Szajkowski, członek Rady Programowej.

14. Festiwal Skrzyżowanie Kultur 
Od 16 do 22 września 2018 roku
Namiot Festiwalu przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Dodaj komentarz