Berezowska – biografia

Wydawnictwo Czarne opublikuje 24 października książkę Małgorzaty Czyńskiej pt. Berezowska. Nagość dla wszystkich.

Małgorzata Czyńska, „Berezowska. Nagość dla wszystkich” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Małgorzata Czyńska, „Berezowska. Nagość dla wszystkich” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Przed wojną źle, po wojnie jeszcze gorzej. W dwudziestoleciu Maję Berezowską i jej śmiałe rysunki prześladowały bigotki, po 1945 roku – ideolodzy socrealizmu. Ona sama zupełnie się tym jednak nie przejmowała. Rysowała nawet w Ravensbrück. Jej modelkami były współwięźniarki i strażniczki. Tym pierwszym dodawała ducha, drugie traktowała koniunkturalnie.

Urodzona w belle époque, współtworzyła artystyczny mit dwudziestolecia. Przyjaźniła się z malarzami i poetami. Z Karolem Szymanowskim wymieniali pełne czułości listy. Zawsze otaczała się pięknymi ludźmi, pięknymi przedmiotami i kwiatami. I w twórczości, i w życiu pozostawała wierna sobie i swojej sztuce. Poczucia humoru nie traciła nawet w szarej powojennej rzeczywistości.

Małgorzata Czyńska opisuje kobietę, której los to materiał na porywający serial. Pytanie tylko, czy znalazłby się reżyser odważny na tyle, by pokazać nam Maję bez cenzury.

Małgorzata Czyńska, Berezowska. Nagość dla wszystkich
Premiera: 24 października 2018 roku
Wydawnictwo Czarne

1 komentarz do artykułu “Berezowska – biografia”

  1. anna

    Niewiele dowiedziałam się z tej książki o mai berezowskiej.jest to rozprawka o historii sztuki i sławnych osobach związanych z artystka . A gdzie ona sama? JEJ ŻYCIE MIŁOŚCI PASJE OSOBOWOŚĆ? PRZECIEZ BYŁA MIETUZINKOWA

    NIEWIELE DOWIEDZIAŁAM SIĘ Z TEJ KSIĄŻKI O MAI BEREZOWSKIEJ
    JEST TO ROZPRAWKA Z DZIEDZINY HISTORII SZTUKI I ŻYCIA TOWARZYSKIEGO DAWNYCH ELIT ARTYSTYCZNYCH.A GDZIE W TYM WSZYSTKIM MAJA? W KSIĄZCE PRAWIE JEJ NIE MA .MIAŁAM NADZIEJĘ,ZE POZNAM JEJ ZYCIE PASJE DRAMATY ŚMIESZNOSTKI ITP WIDOCZNIE AUTORCE ZABRAKŁO CIERPLIWOSCI,BY POGRZEBAĆ W ARCHIWALIACH, PAMIĘTNIKACH,RODZINNYCH WSPOMNIENIACH.WYSZŁA KSIĄŻKA,KTORA JEST WIELKIM TOZCZAROWANIEM…
    .

Dodaj komentarz