• 2018-08-21

Kształt wody

202 kilometry rzeki, 35 dni zdjęciowych, ponad 30 godzin lotów powietrznych z dronem. Efekt? Woda, powietrze, ziemia – energie żywiołów i piękno przyrody uchwycone w niepowtarzalnym cyklu 30 fotografii panoramicznych.

„Kształt wody. Kujawsko-pomorskie panoramy Wisły”, Jadwiga i Marek Czarneccy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kształt wody. Kujawsko-pomorskie panoramy Wisły”, Jadwiga i Marek Czarneccy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeka Wisła ze swoim pięknem, różnorodnością, zmiennością oraz bogactwem przyrodniczym jest wyzwaniem dla artystów. Autorzy wystawy jeszcze w okresie fotografii żelatynowej rozpoczęli prace nad fotografowaniem Wisły na całej jej długości. Kilkukrotnie przemierzyli samochodem i pieszo tereny wzdłuż Wisły, wykonując setki zdjęć panoramicznych przyrody i architektury miast nad nią leżących.

Po kilku latach materiały te posłużyły do rozpoczęcia projektu ukazującego Wisłę na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Przystępując do fotografowania Wisły, autorzy sięgnęli do kilku panoram archiwalnych, natomiast współczesne panoramy wykonywane cyfrowo oparli w dużym stopniu na perspektywie lotniczej. Jako aparat posłużył im dron z wysokiej klasy aparatem fotograficznym oraz wymienną optyką.

Wykonywaniu zdjęć panoramicznych z drona towarzyszyła ciekawość odkrywców nowych kontynentów i chociaż autorzy posiłkowali się przy wyborze miejsc wszechobecnymi mapami wirtualnymi, to emocje oglądania i fotografowania Wisły z wysokości kilkudziesięciu metrów były olbrzymie.

„Kształt wody. Kujawsko-pomorskie panoramy Wisły”, Jadwiga i Marek Czarneccy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kształt wody. Kujawsko-pomorskie panoramy Wisły”, Jadwiga i Marek Czarneccy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdawaliśmy sobie sprawę z faktu, że najpiękniejsze panoramy wykonywane z wysokości ludzkich oczu nie oddadzą piękna i potęgi królowej naszych rzek. Zmienność koryta, dzikie brzegi, płycizny i piaszczyste łachy ukazywały swój urok dopiero z wysokości. Wydawało nam się, że poznaliśmy 202 kilometrowy odcinek Wisły przepływający przez nasze województwo, ale Wisła ukazała nam jedynie tylko to, co zechciała, wiele miejsc skutecznie ukrywając przed nami. Czasami odnosiliśmy wrażenie, że Wisła jest jakby jednym z ostatnich dzikich koni w coraz bardziej ucywilizowanej Europie i to my musieliśmy się w czasie zdjęć dostosowywać do jej wymagań i nastrojów – mówi Marek Czarnecki.

Pracując nad projektem Kujawsko-pomorskie panoramy Wisły i wykonując fotografie panoramiczne z dronów oraz częściowo z perspektywy aparatu na statywie, autorzy zdawali sobie sprawę z faktu wykonywania pionierskiej pracy o wysokich wymaganiach artystycznych i technicznych. Panoramy wykonywane z drona ukazują po raz pierwszy królową polskich rzek w perspektywie niedostępnej dla widzów poruszających się po ziemi, jak również nieosiągalnej dla widoku z helikoptera, z którego oglądany obraz ograniczony jest polem widzenia okna kabiny.

Mając na względzie ukazanie rzeki na wydrukach w najwyższej jakości, autorzy podjęli decyzję o stworzeniu wystawy w standardzie Digigraphie® i zaprezentowaniu jej w przestrzeni galerii wystawienniczych. Wystawa obejmuje 30 fotografii panoramicznych. Wszystkie fotografie sygnowane są zgodnie z wymaganiami fotografii kolekcjonerskiej i spełniają standardy jakości Digigraphie®, w tym również co najmniej 70 lat niezmienności koloru.

Jadwiga Elżbieta Czarnecka, Marek Czarnecki
Kształt wody. Kujawsko-pomorskie panoramy Wisły
Wydarzenie towarzyszące 10. Bella Skyway Festival w Toruniu
Od 21 sierpnia do 16 września 2018 roku
Wernisaż: 21 sierpnia 2018 roku, godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz