• 2018-08-21

Ciekłe Miasto II: Zmiana Stanu

Galeria Studio BWA Wrocław zaprasza na prezentację pracy miesięcznej rezydencji niemieckiej artystki Judith Röder.

Judith Röder, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Judith Röder, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Judith Röder przyjechała na Dolny Śląsk zainteresowana urokliwym krajobrazem regionu, który od stosunkowo niedawna jest częścią Polski. Poszukując konotacji z tym, co dobrze jej znane odwiedzała miejsca, których wizualność i doświadczenie przestrzenne mogłaby poddać wnikliwej analizie. W jej rozumieniu pejzaż to coś znacznie więcej niż malowniczy, nieruchomy obraz miasta lub wsi, pean na cześć sił natury czy piękna przyrody, to zapis historycznych wydarzeń, kulturowych i społecznych przemian. Przede wszystkim jest to portret aktualnie konstruowanej tożsamości miejsca, zarazem przepleciony tą dawną, która kształtowała je wcześniej. Obraz poprzednich i aktualnych mieszkańców, a także ich rozumienia świata.

Podczas swojej rezydencji niemiecka artystka dostrzegła wiele przestrzeni, których status zmieniał się wielokrotnie i zmienia się nadal. Opuszczone miasteczka, znikające pałace i fabryki, przyroda zagarniająca z powrotem to, co zostało jej wyrwane, całkowita wymiana mieszkańców i oddziaływanie różnych kultur, dematerializacja nabudowanej przez cywilizację tkanki i jej ponowne powstanie zdają się składać na antropocentryczną perspektywę bycia ludzi na Ziemi i z ziemią. Te zmiany uchwyciła w kadrze Judith Röder, stwarzając w oku kamery okno skierowane do wewnątrz historycznych mikroprocesów.

Judith Röder, „Vulkaneifel” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Judith Röder, „Vulkaneifel” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Judith Röder – artystka wizualna, wykształcona w zakresie projektowania szkła w Instytucie Ceramiki i Szkła Artystycznego na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Koblencji (Hochschule Koblenz). Obecnie studiuje film w Wyższej Szkole Mediów w Kolonii (Kunsthochschule für Medien Köln). W swoich pracach wykorzystuje materiały naturalne, które chętnie łączy z nowymi technologiami, jednak to zawsze szkło zajmuje w nich centralne miejsce. Oszczędne w wyrazie tafle bywają w jej instalacjach zarówno ekranem dla efemerycznych projekcji, jak miejscem utrwalenia śladów zjawisk, które wymykają się percepcji zmysłowej.

Rezydencja Judith Röder realizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Wersja w ramach programu AIR Wro jako wynik konkursu dla NGO organizowanego w ramach AIR Wro. Partnerem merytorycznym rezydencji są BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej.

Ciekłe Miasto II: Zmiana Stanu. Judith Röder
Od 25 do 26 sierpnia 2018 roku
Wernisaż: 24 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00
galeria Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz