Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej

22 sierpnia nakładem wydawnictwa Ossolineum ukaże się książka Elizy Orzeszkowej – Album kwiatowe. Album florystyczny powstał w 1890 roku jako charytatywny dar na rzecz głodujących mieszkańców Galicji. W roku 1894 został uhonorowany złotym medalem na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. Obecnie albumem opiekuje się ossoliński Dział Rękopisów.

Eliza Orzeszkowa, „Album kwiatowe”, wyd. Ossolineum (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Eliza Orzeszkowa, „Album kwiatowe”, wyd. Ossolineum (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Botaniczne pasje Elizy Orzeszkowej są silnie obecne w jej twórczości literackiej. Pisarka studiowała botanikę ludową nie tylko na potrzeby Nad Niemnem (1887), ale też Tytana, fauna i nimfy, Wśród kwiatów (1895), Wesela Wiesiołka (1900) czy Niepoprawnego (1900). Spędzała długie godziny na zbieraniu roślin, starannym ich suszeniu, a następnie układaniu w zielniki lub kompozycje kwiatowe.

Florystyczne albumy, z uwagi na ich wyjątkowe walory estetyczne, stanowiły swego rodzaju ukoronowanie rozlicznych, jak je nazwała [Orzeszkowa], „robot kwiatowych”, którymi się szczyciła i w których wytwarzaniu osiągnęła biegłość. Surowcowym zapleczem tych prac były łąki i pola na przestrzeni 5–7 mil wokół wsi Miniewicze i Poniemuń, do których w latach 1878-1896 wyjeżdżała na cztery wakacyjne miesiące wraz ze swym „najbliższym sztabem” oraz pieskiem Turkiem i kotką Baśką. – ze Wstępu Magdaleny Joncy.

Eliza Orzeszkowa (1841–1910) – jedna z najwybitniejszych pisarek polskiego pozytywizmu, publicystka i działaczka społeczna. Autorka powieści, nowel i opowiadań, m.in. Dziurdziowie (1885), Nad Niemnem (1887), Cham (1888), Gloria victis (1910). Jej twórczość obrazuje idee epoki oraz najważniejsze problemy życia społecznego. Podejmuje też problemy konfliktów narodowych, szczególnie powstania styczniowego. Książki Orzeszkowej cieszyły się dużą popularnością, a ona sama uchodziła za autorytet. Publikowała w „Tygodniku Ilustrowanym” i „Przeglądzie Tygodniowym”. Przyjaźniła się z Marią Konopnicką. W pierwszych latach XX wieku dwukrotnie wysuwano jej kandydaturę do Literackiej Nagrody Nobla.

Eliza Orzeszkowa, Album kwiatowe
Premiera: 22 sierpnia 2018 roku
Wydawnictwo Ossolineum

Dodaj komentarz