• 2018-08-18

Zmarła Aretha Franklin

16 sierpnia w po ciężkiej chorobie, w wieku 76 lat zmarła Aretha Franklin. Amerykańska piosenkarka soulowa i bluesowa, nazywana „Królową muzyki soulowej”, była jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku. Lata jej świetności przypadły na przełom lat 60. i 70., kiedy nagrała przebój I Say a Little Prayer. Na koncie zebrała ponad 50 krążków sprzedanych w nakładzie 75 milionów egzemplarzy oraz 18 nagród Grammy. Magazyn „ Rolling Stone” okrzyknął ją “wokalistką numer jeden wszech czasów”.

Aretha Franklin, 1942-1018 (źródło: Wikipedia)

Aretha Franklin, 1942-1018 (źródło: Wikipedia)

Urodziła się w 1942 roku w Memphis w Tennessee jako córka Barbary Vernice Franklin, pianistki i wokalistki, i Clarence’a LaVaughna „C. L.” Franklina, baptystycznego kaznodziei i obrońcy praw człowieka z Shelby. Mając 14 lat, zaczęła nagrywać piosenki w profesjonalnym studiu. W wieku 19 lat podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią CBS. Śpiewała głównie gospel, koncertowała na środkowym wschodzie USA. Szerszy rozgłos przyniosły jej piosenki jazzowe z elementami popu: Operation Heartbreak, Won’t Be Long, Rock-A-Bye Your Baby with a Dixie Melody i Runnin’ Out of Fools. Sława przyszła wraz z nowym kontraktem z Atlantic Records. W latach 60. XX wieku wylansowała takie przeboje jak Respect, I Never Loved a Man, Chain of Fools, Baby I Love You, I Say a Little Prayer. Swym głębokim, ciepłym głosem i zdolnością interpretacji zwiększyła popularność gatunku soul. Śpiewała też w innych stylach, począwszy od tanecznego popu, gospel do wokalnego jazzu.

Wystąpiła w kilku filmach, w tym w komedii muzycznej Johna Landisa The Blues Brothers (1980) jako pani Murphy u boku Johna Belushi i Dana Aykroyda, a także jej sequelu Blues Brothers 2000. W 2005 została odznaczona przez ówczesnego prezydenta USA George’a W. Busha Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych. W styczniu 2009 zaśpiewała na inauguracji pierwszego w historii USA czarnoskórego prezydenta Baracka Obamy. Po raz ostatni zaśpiewała w listopadzie 2017 w Nowym Jorku na gali fundacji Eltona Johna, wspierającej walkę z AIDS.

Aretha Franklin (1942-2018)
„Królowa muzyki soulowej”

Dodaj komentarz