• 2018-08-18

Cezary idzie na wojnę na Festiwalu Fringe w Edynburgu

Cezary idzie na wojnę Komuny Warszawa będzie pokazywany w dniach od 16 do 19 oraz od 21 do 25 sierpnia na Festiwalu Fringe w Edynburgu. Cieszące się popularnością przedstawienie jest częścią trzyletniego cyklu Przed wojną/Wojna/Po wojnie Komuny//Warszawa, opisującego permanentny stan, w jakim znajduje się świat. Reżyserem spektaklu jest Cezary Tomaszewski. Występują: Bartosz Ostrowski,  Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Łukasz Stawarczyk.

 

„Cezary idzie na wojnę”, reż. Cezary Tomaszewski, Komuna//Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cezary idzie na wojnę”, reż. Cezary Tomaszewski, Komuna//Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cezary idzie na wojnę to jeden z lepiej przyjętych przez publiczność i krytyków  spektakli teatralnych minionego sezonu (2017/2018). Reżyser opowiada swoją biografię rozpisaną na czterech aktorów i pianistkę. Impulsem jest wspomnienie decyzji wojskowej komisji poborowej sprzed lat, lecz jest to jedynie pretekst do przedefiniowania stereotypów męskości. W męskiej szatni Popołudnie fauna Niżyńskiego spotyka się z pieśniami Moniuszki, a ćwiczenia aerobowe w rytm wojennej symfonii Szostakowicza stają się queerową rewią.

Spektakl został nagrodzony w kategorii Zespół na Festiwalu Boska Komedia w grudniu 2017.

Komuna Warszawa to jeden z ważniejszych teatrów niezależnych w Polsce, eksperymentujący na przecięciu sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Podejmuje istotne społecznie i politycznie tematy. Prowadzi miejsce na warszawskiej Pradze, gdzie oprócz autorskich przedstawień i we współpracy z wieloma kuratorami prezentuje produkcje i prace zapraszanych artystów, zderzając najmłodsze pokolenia z dojrzałymi artystami otwartymi na nowe tematy i podejścia do sztuki.

Cezary idzie na wojnę, reż. Cezary Tomaszewski
Komuna//Warszawa
Festiwal Fringe w Edynburgu
Od 16 do 19 oraz od 21 do 25 sierpnia 2018 roku
Edynburg

Dodaj komentarz