• 2018-08-17

Fotograficzne archiwum Romerów

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na wystawę fotograficznego archiwum rodziny Romerów, które już we wrześniu wypełni przestrzenie Galerii Dworcowej. W ramach ekspozycji Zapomniane światło prywatnych dni zobaczymy zdjęcia autorstwa Witolda Romera, jego syna Jana oraz fotografie wernakularne odnalezione w skrzyniach, które przez lata leżały ukryte w zakamarkach domu rodzinnego Barbary Romer, wnuczki Witolda. Wernisaż wystawy 4 września, a ekspozycja będzie otwarta do 21 października.

„Zapomniane światło prywatnych dni”, „Witold Romer”, Galeria Dworcowa, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zapomniane światło prywatnych dni”, „Witold Romer”, Galeria Dworcowa, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archiwum nie posiada katalogu czy spisu, świadomość bogactwa eksplorowanych przez Romera tematów nie jest więc powszechna. W przestrzeniach Dworca Głównego we Wrocławiu będzie można się przekonać, jak szerokie było spektrum jego zainteresowań – znajdzie się wśród nich fotografia lotnicza i górska, przynosząca na myśl twórczość Ansela Adamsa, ale także portrety dzieci wykonane aparatem średnioformatowym. Przygotowany został także materiał dotyczący „nowej fotografii”– modernistycznego nurtu, skupiającego się na obiektach przemysłowych. Zobaczycie również Witolda Romera jako naukowca z Zakładu Fotografii Politechniki Lwowskiej i wynalazcę izohelii – metody hipsometrycznej w kartografii, polegającej na zredukowaniu obrazu jedynie do kilku tonów. Pojawią się także wątki miejskie, ponieważ twórca fotografował przede wszystkim Wrocław, ale także Lwów, Londyn i Norymbergę. Nie zabraknie także tego, co beztroskie, czyli czasu wolnego, skoków narciarskich i nieoficjalnych portretów znajomych. Szczególnie interesujące może być przyjrzenie się fotografiom jego syna, Jana, w którego to widoczne jest spojrzenie Romerów.

Zapomniane światło prywatnych dni to jednak nie tylko zdjęcia i zawarte w nich historie miejsc, ludzi czy przedmiotów. W ramach wystawy uruchomione zostanie centrum edukacyjne, w którym będzie można dowiedzieć się więcej o Witoldzie Romerze i o czasach, w jakich tworzył. Przewidziana jest także część warsztatowa, w której każdy będzie mógł zostać kuratorem archiwum Romerów i samemu stworzyć narrację do otwartej formy wystawy.

Zapomniane światło prywatnych dni 
Wernisaż: 4 września 2018 roku, godz. 19.00
Od 4 września do 21 października 2018 roku
Galeria Dworcowa we Wrocławiu

Dodaj komentarz