Przeszłość niepokonana

W czerwcu Wydawnictwo Universitas opublikowało książkę Justyny Balisz-Schmelz Przeszłość niepokonana. Sztuka niemiecka po 1945 roku jako przestrzeń i medium pamięci.

Justyna Balisz-Schmelz, „Przeszłość niepokonana. Sztuka niemiecka po 1945 roku jako przestrzeń i medium pamięci” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Justyna Balisz-Schmelz, „Przeszłość niepokonana. Sztuka niemiecka po 1945 roku jako przestrzeń i medium pamięci” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Książka ta jest pierwszym opracowaniem tej problematyki na gruncie polskim. Co ciekawe, pod wieloma względami wydaje się pionierska także z perspektywy niemieckiej historii sztuki, w ramach której do tej pory nie powstała monografia poświęcona temu zagadnieniu. Jak podkreśla autorka, nie chodzi o sztukę po Holokauście, lecz o recepcję drugiej wojny światowej we wszelkich jej przejawach, co dotychczas umykało uwadze badaczy, skoncentrowanych głównie na analizie traumy wynikającej z Shoah.

Wart podkreślenia jest również fakt, że dzięki tej książce na gruncie polskiej humanistyki po raz pierwszy udał się proces unarzędziowienia teorii pamięciologicznych obojga Assmannów, głównie zaś Aleidy Assmann w analizach wybranych dzieł sztuki. Metodologia w ujęciu Justyny Balisz-Schmelz stała się kluczem do stawiania pytań i rozumienia, a nie jedynie zewnętrznym „rynsztunkiem”, który nie znajdowałby zastosowania na poziomie analitycznym. Autorka przepracowuje teorie Assmannów w taki bowiem sposób, że działają one zarówno w makro-, jak i w mikroskali, co stanowi doskonałe uzupełnienie wydanych nareszcie po polsku fundamentalnych tekstów Assmannów.

– Z recenzji dr hab. Marty Smolińskiej, prof. UAP

Justyna Balisz-Schmelz, Przeszłość niepokonana. Sztuka niemiecka po 1945 roku jako przestrzeń i medium pamięci
Premiera: czerwiec 2018 roku
Wydawnictwo Universitas

Dodaj komentarz