Warsaw Gallery Weekend

Warszawskie galerie prywatne zapraszają na Warsaw Gallery Weekend, wiodący festiwal sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej. W 8. edycji wydarzenia, zaplanowanej od 21 do 23 września, udział weźmie aż 29 galerii wyłonionych przez radę programową w drodze otwartego, ogólnopolskiego naboru. Program tradycyjnie uzupełnią dyskusje, spotkania i oprowadzania kuratorskie.

Warsaw Gallery Weekend (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsaw Gallery Weekend (źródło: materiały prasowe organizatora)

To już tradycja, że w ostatni weekend lata Warszawa obejmuje tytuł światowej stolicy sztuki współczesnej. Warszawska scena artystyczna, uznawana od lat za najbardziej dynamicznie rozwijającą się w Europie, z roku na rok przyciąga coraz większe grono zagranicznych specjalistów – kolekcjonerów, kuratorów, krytyków, galerzystów i dyrektorów instytucji wystawienniczych.

Dla organizatorów nie mniej ważna jest publiczność lokalna – miłośnicy sztuki, „konsumenci kultury”, ale także osoby rzadko odwiedzające galerie. To do niej skierowana jest codzienna działalność galerii sztuki współczesnej, które z powodzeniem współtworzą ofertę kulturalną miasta. Warsaw Gallery Weekend to nie tylko okazja do zapoznania się z najnowszymi dziełami czołowych artystów czy poszerzenia kolekcji, ale przede wszystkim możliwość osobistego spotkania z twórcami i kuratorami oraz najlepsza w roku okazja do rozpoczęcia przygody z kolekcjonowaniem sztuki współczesnej.

W tegorocznej edycji udział weźmie aż 29 galerii wyłonionych – po raz pierwszy – przez radę programową w drodze otwartego naboru. Obok uznanych galerii warszawskich w wydarzeniu udział wezmą galerie z Krakowa, Katowic, Poznania i Gliwic. Wszystkie bez wyjątku przygotowały premierowe pokazy artystów reprezentujących najróżniejsze generacje, techniki i strategie artystyczne. Są wśród nich między innymi: Maya Gordon, Agnieszka Brzeżańska, Jan Dobkowski, Vova Vorotniov, Adam Rzepecki, Ewelina Chrzanowska, Joanna Piotrowska, Stanisław Dróżdż, Robert Anton, Paweł Althamer, Yulia Krivich, Honza Zamojski, Alicja Wysocka, Mikołaj Sobczak, Rafał Bujnowski, Wilhelm Sasnal, Anna Orłowska i wielu innych.

Program uzupełnią spotkania, premiery książek, performansy, wystawy prezentowane w partnerskich instytucjach wystawienniczych, a także NOT FAIR – kolejna odsłona międzynarodowego spotkania poświęconego współpracy pomiędzy młodymi galeriami, kolekcjonerami, kuratorami i krytykami, które w tym roku przybierze format cyklu paneli dyskusyjnych z udziałem zagranicznych ekspertów.

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny.

Warsaw Gallery Weekend 2018
Od 21 do 23 września 2018 roku

Dodaj komentarz