• 2018-08-14

Hevre + młode kino

18 sierpnia w krakowskim Hevre rozpocznie się cykl pokazów młodego kina europejskiego. W programie pierwszego bloku dokumentalnego są filmy Karola Pałki
(Przeszły lata, idą zimy), Svitlany Shymko (Leninopad) i Marieke Elzerman (Moises and the Bird). Zobaczycie jak mieszka się od 40 lat pod jednym dachem dwom braciom-kawalerom, dowiecie się co duch Lenina myśli o teraźniejszości, a także będziecie obserwować jak buduje się więź pomiędzy przyrodą a przedstawicielami młodego pokolenia w tak odległym kraju jak Peru. Pokaz drugiej części – filmów fabularnych, odbędzie się 25.08.

Karol Pałka, „Bracia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karol Pałka, „Bracia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karol Pałka w swoim dokumencie Przeszły lata, idą zimy pokazuje dwóch braci, Mariana i Kazimierza, którzy od 40 lat żyją pod jednym dachem. Zagorzali kawalerowie, różni jak ogień i woda, którzy mimo nieustannych kłótni nie mogą bez siebie żyć. Film obejmuje okres przygotowań do Wigilii Bożego Narodzenia – powszechnie uważany za czas braterskiej wyrozumiałości i tolerancji.

Film Leninopad  to ironiczne spojrzenie na walkę z fantomami Związku Radzieckiego we współczesnej Ukrainie. Oparty jest o wydarzenia, związane z przyjętą przez Parlament Ukraiński w 2015 roku ustawę, która potępia komunistyczny reżim totalitarny i wykorzystanie jego symboli. Seans spirytystyczny z Leninem prowadzi nas przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Leninopad pokazuje triumf i upadek idoli, a także kuriozalne procesy związane z historycznymi widmami.

Film Marieke Elzerman – Moises and the Bird został zrealizowany podczas wyprawy do Peru przez grupę młodych reżyserów pod kierownictwem Wernera Herzoga. Dokument opowiada o życiu młodego chłopaka, który zaczyna swoją przygodę z dżunglą. Reżyserka obserwuje jego pierwszy w życiu wyjazd na ten teren.

Hevre + młode kino 
18 sierpnia 2018 roku, godz. 20.00
Hevre, Kraków

Dodaj komentarz