• 2018-08-13

Rafał Olbiński – wystawa prac w BWA Galerii Zamojskiej

Biuro Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej zaprasza 16 sierpnia na otwarcie wystawy malarstwa Rafała Olbińskiego. Artysta urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. Ekspozycja będzie czynna do 16 września.

Rafał Olbiński, „Substitution of Appearance”, akryl, olej 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Olbiński, „Substitution of Appearance”, akryl, olej 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji , jak m.in. The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art. jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane, to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warchol. W tym samym roku jego debiut scenograficzny do opery Don Giovani w Filadelfii był bardzo wysoko oceniony przez krytyków „The New York Timesa” i „ Philadelphia Inquirer”. Twórczość Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak „The New York Times”, „Der Spiegel”, etc.

W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Olbińskiego, z najnowszą Olbinski’s women, wydaną przez Hudson Hills Press w 2007 roku. W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

Rafał Olbiński – wystawa prac w BWA Galerii Zamojskiej
Wernisaż: 16 sierpnia 2018 roku, godz. 17.00
Od 16 sierpnia do 16 września 2018 roku
BWA Galeria Zamojska

Dodaj komentarz