• 2018-08-13

Literacki Sopot

Od 16 do 19 sierpnia odbędzie się siódma edycja festiwalu Literacki Sopot, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Francji. Zaproszeni goście to m.in. Ingrid Betancourt i Zadie Smith.

„Literacki Sopot”, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Literacki Sopot”, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zeszłoroczna, szósta edycja festiwalu, poświęcona była literaturze hiszpańskojęzycznej. W Sopocie gościli m.in. Javier Cercas – pisarz i dziennikarz poruszający m.in. tematy hiszpańskiej wojny domowej, Almudena Grandes – jedna z najpopularniejszych autorek współczesnej literatury hiszpańskiej, Claudia Piñeiro, która za pomocą kryminałów i thrillerów opisuje argentyńską rzeczywistość. Polską premierę podczas Literackiego Sopotu miała debiutancka powieść Jankeski fajter Aury Xilonen z Meksyku, przedstawicielki młodszego pokolenia, nazywanej meksykańską Masłowską.

Każda edycja festiwalu Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdzie się również wypoczynek na festiwalowej plaży, możliwość skorzystania z plenerowej czytelni oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami: Nike, im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka”.

W programie nie zabraknie również propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają m.in warsztaty literacko-teatralne oraz spotkania realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży.

Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Literacki Sopot
Od 16 do 19 sierpnia 2018 roku
Miejska Biblioteka Publiczna, Miasto Sopot

Dodaj komentarz