• 2018-08-11

TIFF Festival na rozgrzewkę

PreTIFF to propozycja dla wszystkich, którzy chcą spróbować TIFFu jeszcze przed samym festiwalem. W programie zaplanowano pokaz slajdów tegorocznego Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi, otwarcie wystawy Northern Rivers Loli Paprockiej i Pani Paula oraz Secret Party, podczas którego będziecie mieli okazję poznać organizatorów i kuratorów. O jej lokalizacji tego sekretnego wydarzenie organizatorzy poinformują 24 sierpnia – na pewno będzie to niekonwencjonalne miejsce!

Lola Paprocka & Pani Paul, „Brunswick Heads Boys” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lola Paprocka & Pani Paul, „Brunswick Heads Boys” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

  • 24 sierpnia, godz. 21.00, podwórko przy ul. Dąbrowskiego 20
    Pokaz slajdów tegorocznego Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi
  • 25 sierpnia, godz. 19.00, galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14, pl. Strzelecki 14
    Wernisaż wystawy Northern Rivers Loli Paprockiej i Pani Paula
  • 25 sierpnia, godz. 21.00, Secret Party, Pokaz slajdów tegorocznego Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi

Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi

W ramach pokazu zostaną zaprezentowani: Julien Chatelin (Francja) – Syberian Limbo, Tim Dechent (Niemcy) – We Are Not Alone, Roei Greenberg (Izrael) – Along The Break, Matt Portch (Wielka Brytania, Australia) – Lost America, Carlo Lombardi (Włochy) – Dead Sea, Laura Pannack (Wielka Brytania) – Youth Without Age, Life Without Death, Igor Pisuk (Polska, Szwecja) – Deceitful Reverence, Hanna Råst (Finlandia) – Pine Needles, Kate Smuraga (Białoruś, Polska) – Nobody important, no one else, Benedicte Vanderreydt (Belgia) – I am 14.

Lola Paprocka & Pani Paul | Northern Rivers |  kurator: Łukasz Rusznica

Tytułowe Northern Rivers (Północne rzeki) to nazwa obszaru w australijskiej Nowej Południowej Walii, który jest znany z białych plaż, dzikiej przyrody i idealnych fal do surfowania. Obszar ten stał się przystanią dla różnego rodzaju hipisowskich komun i organizacji poszukujących alternatywnych form wspólnotowych. Właśnie stamtąd pochodzą bohaterowie fotografii Loli Paprockiej i Paniego Paula.

Grupa, którą sportretowali, to Our Strong Brotherhood. Nazwa ta jest niczym tag ich nastoletniej tożsamości. Jednocześnie ich chłopacka rodzina, mała prywatna wspólnota, oparta na przyjaźni i wspólnym dorastaniu. Portrety młodych mężczyzn uzupełnione są zdjęciami ich najbliższego otoczenia: domów, w których mieszkają, i natury, której piękno i groza wpływają na to, kim są i kim się staną. Trudno określić czas, w którym wykonano zdjęcia – czy jest to teraz, czy może zdjęcie pochodzi z lat 80. Szczegóły strojów i fryzury nie ułatwiają zadania. Jedno jest pewno: jest ciepłe lato. Wieczne lato.

Lola Paprocka i Pani Paul to polsko/australijski kolektyw fotograficzny, którego prace są połączeniem dokumentalnej wrażliwości i edytorialnej estetyki.

Lola Paprocka & Pani Paul, „Brunswick Heads Boys” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lola Paprocka & Pani Paul, „Brunswick Heads Boys” (źródło: materiały prasowe organizatora)

TIFF Festival 2018 | Współpraca

Tegorocznym tematem TIFF Festival jest Współpraca. Będziemy się skupiać na wszelkiego rodzaju kolaboracjach, kolektywach, a nawet odmowach kooperacji czy na rozmywaniu się autorstwa. Jak zmieniają się formy kolaboracji na poziomie cyfrowych społeczności? Na czym polega współpraca artystów w zakresie tworzenia przez niego dzieła? Jak można współdziałać z różnymi instytucjami bądź mediami? Na te pytania będzie starał się odpowiedzieć TIFF Festival w roku 2018. Podczas tej edycji pokażemy projekty z jednej strony opowiadające historię o różnych wymiarach współpracy, a z drugiej takie, które same powstały w wyniku takiej kooperacji. Tradycyjnie odbędzie się również otwarty konkurs, w ramach którego wybierzemy najciekawsze zgłoszone projekty, by pokazać je na wystawach. Program uzupełnią spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje oraz wieczorne, muzyczne wydarzenia.

W tym roku zaprosiliśmy do Rady Programowej nie tylko kuratorów zewnętrznych, ale również naszych partnerów z galerii, gdzie odbędzie się Program Główny. Chcemy, by od początku tworzyli razem z nami wystawy odbywające się w ich przestrzeniach –  piszą organizatorzy festiwalu.

PreTIFF 
Od 24 do 25 sierpnia 2018 roku
Wrocław

Dodaj komentarz