Obcy astronom na Stacja Literatura 23.

Podczas tegorocznej edycji Stacji Literatura przyszedł czas na obszerną prezentację twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Zbiega się ona w czasie z 35. rocznicą wydania płyty Republiki Nowe sytuacje. Wydany w serii 33. Piosenki na papierze, liczący blisko 400 stron zbiór wszystkich piosenek zaprezentowany zostanie w Stroniu Śląskim w towarzystwie najbliższej rodziny autora, w tym żony Anny Skrobiszewskiej i syna Brunona Ciechowskiego. W spotkaniu, które poprowadzi Filip Łobodziński, uczestniczyć będzie także redaktor książki Rafał Skonieczny. Festiwal potrwa od 13 do 15 września w Stroniu Śląskim.

„Obcy astronom”, Stacja Literatura 23. (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Obcy astronom”, Stacja Literatura 23. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Był poetą, wokalistą i muzykiem pochodzącej z Torunia, legendarnej Republiki, a także solistą występującym jako Obywatel G.C. Na przestrzeni przeszło 20 lat swojej aktywności twórczej napisał kilkaset utworów, z których wiele – ze względu na oryginalną formę i nietuzinkową treść – weszło do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. „Zespół był dla mnie sposobem uniknięcia konieczności wydawania kolejnych pieprzonych tomików wierszy – chciałem ze swoimi rzeczami docierać szerzej. Dla mnie nie ma zupełnego znaczenia, czy poezja jest mówiona, czy śpiewana. Muzyka jest dla mnie tylko medium” – mówił w jednym z wywiadów Grzegorz Ciechowski, który zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie.

Poeci rocka hołubieni są w Forcie, Porcie, a obecnie w Stacji Literatura od lat. Już podczas pierwszej edycji zespół Serty Żur wykonywał piosenki z tekstami Marcina Sendeckiego. W następnym roku telewizja rejestrowała festiwalowe koncerty Homo Twist, Świetlików i Pidżamy Porno. Z okazji festiwalu powstawały zespoły: Jurij Andruchowycz & Karbido (przy okazji Biuro Literackie wydało płytę Samogon), Czarne Ciasteczka, Őszibarack, Sosnowski & Chain Smokers i Strachy na Lachy. Gościem specjalnym 22. edycji była Kora. Nie brakowało także koncertów zagranicznych twórców – Dona Patersona i zespołu Lammas oraz Ciarana Carsona i Deirdre Shannon. Oprócz tego ukazały się książki z piosenkami Boba Dylana i Patti Smith oraz tom Laurie Anderson.

Obcy astronom
Stacja Literatura 23.
Od 13 do 15 września 2018 roku
Stronie Śląskie

Dodaj komentarz