• 2018-08-11

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach

Od 10 sierpnia w kinach można obejrzeć film Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, którego scenariusz oparty jest na powieści Neil’a Gaiman’a, brytyjskiego pisarza, scenarzysty i redaktora, uważanego za jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction. W rolach głównych występują: Elle Fanning, Alex Sharp, Nicole Kidman i Ruth Wilson.

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, reż. John Cameron Mitchell, Mayfly (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, reż. John Cameron Mitchell, Mayfly (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Londyn, 1977 rok. Młody punk Enn wraz ze swoimi kumplami Johnem i Vic’iem przypadkowo trafiają na dziwną imprezę studentów z zagranicznej wymiany. Na domówce Enn spotyka piękną i tajemniczą Zan, która chce, by chłopak „pokazał jej” punk. Zaczyna się 24-godzinna przygoda pełna muzyki, imprezowania i niszczenia mienia publicznego. Bohater szybko zakochuje się w dziewczynie, która tak naprawdę jest kosmitką, a rzekoma zagraniczna wymiana okazuje się być z innej galaktyki.

Neil Gaiman jest autorem scenariuszy do Księżniczki Mononoke, Beowulfa, Gwiezdnego pyłu oraz do odcinków serialu Doctor Who. Wielokrotny laureat nagród Hugo, Nebula, Bram Stoker Award oraz nagród magazynu Locus. Jest także 14-krotnym laureatem Nagrody w dziedzinie komiksu. W 2001 roku jego książka Amerykańscy bogowie znalazła się na liście bestsellerów „New York Times’a”. Film Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach jest ekranizacją opowiadania Gaimana pod tym samym tytułem ze zbioru opowiadań Rzeczy ulotne. 

Przygody Enna i jego przyjaciół mają podłoże autobiograficzne. Enn w skrócie to ja. Świat książki jest inspirowany moimi wspomnieniami z Croydon (dzielnica Londynu). Tytuł opowiadania była pierwszą rzeczą, jaka przyszła mi do głowy. Nawet nie musiałem tworzyć nowych postaci. Pisałem o sobie i o swoich przyjaciołach w Croydon w 1977 r. Następnie przerobiłem ten materiał na opowieść o przepaści dzielącej chłopców i dziewczyny w tym samym wieku – one dla nas mogły być tak samo kosmitami. Mając taki koncept, wciągu 12 godzin napisałem opowiadanie. Następne 12 godzin zajęły mi poprawki tekstu i wysłanie do publikacji – to było jak otrzymanie magicznego prezentu od bogów. – Neil Gaiman.

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, reż. John Cameron Mitchell
Premiera: 10 sierpnia 2018 roku
Mayfly

Dodaj komentarz