• 2018-08-10

Znamy kolejne wydarzenia Ars Independent 2018

Ars Independent, katowicki festiwal filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu, właśnie ujawnił kolejną porcję wydarzeń. Królowa śniegu z 1957 roku z nową, jazzową i na żywo muzyką z Litwy. Live act Władysława Komendarka, ojca muzyki elektronicznej w Polsce. Przegląd najnowszej animacji komediowej Koń by się uśmiał. Taniec we współczesnym teledysku, czyli Bounce i struktura nieporządku. To kolejne atrakcje tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się od 25 do 30 września.

„Koń by się uśmiał”, Ars Independent Festival Katowice 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koń by się uśmiał”, Ars Independent Festival Katowice 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nie oszukujmy się. Większość filmów na Arsie to nielekkie dramaty. Dla równowagi nie zaszkodzi zrobić sobie od nich przerwę”– komentuje Gaba Palicka, nowa kuratorka animacji na festiwalu. Koń by się uśmiał będzie właśnie takim intermezzo. Wybór komediowych, krótkometrażowych animacji z ostatnich lat na pewno poprawi nam jesienne humory. Królowa Śniegu, czyli ekranizacja baśni Hansa Christiana Andersena, to klasyka radzieckiej animacji, uhonorowana mnogością nagród: od Cannes po Moskwę.

„Bounce i struktura nieporządku”, Ars Independent Festival 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bounce i struktura nieporządku”, Ars Independent Festival 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bounce i struktura nieporządku to przegląd tanecznych, performatywnych teledysków – utworów snujących wciągające historie ruchem, pozą, ciałem. Co nas tam czeka? –„Taneczny aliaż, uzdrowieńcza anarchia, balans między równowagą a upadkiem. Będzie lirycznie i będą turbulencje” – zapowiada Maciek Gryzełko, festiwalowy kurator wideoklipu.

Na pewno jednym z highlightów festiwalu będzie live act Władysława Komendarka – ojca elektroniki w Polsce – którego usłyszymy w Jazz Clubie Hipnoza. Komendarek to definicja awangardy i eksperymentu. W latach ‘80 pioniersko wytyczał granice polskiej muzyki elektronicznej.

Ars Independent 2018
Od 25 do 30 września 2018 roku
Katowice

Dodaj komentarz