• 2018-08-10

Wieczór z Teatrem Limen Butoh

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na Wieczór z Teatrem Limen Butoh: Ogrody opuściły swoje drzewa. 10 sierpnia będzie można usłyszeć operę butoh na mezzosopran, wiolonczelę, elektronikę, video i dwójkę performerów.

Teatr Limen Butoh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Limen Butoh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zmęczeni, spocząwszy na posłaniu z dłoni,
czekamy, aż parujący pot z ciała nas ulotni i
poniesie na marzeniach, aby nas położyć na rzęsach,
w kołysce dwóch powiek. W pokojach ciszy, na podścielonych snach
odpoczywamy uchyleni połowie, a czyn nasz, tak cały, że
obie ręce przepełniał, przez nasze źrenice się toczy.
Minuty mijają nas i czas pełznie w błękicie naszych oczu.

(J. Przyboś)

Inspiracją dla twórców widowiska stała się rytualna funkcja lamentu – jego wymiar absolutny jako pieśni mającej moc przekraczania granic. Spektakl, którego tytuł pochodzi z poezji Juliana Przybosia, jest próbą dekonstrukcji klasycznej formy operowej, efektem zderzenia jej ze współczesną kompozycją, improwizacją muzyczną oraz silną ekspresją tańca butoh. Eklektyczne, nasycone emocjonalnie widowisko koncentruje się wokół indywidualnego doświadczenia straty, poczucia zagubienia i opuszczenia we współczesnym świecie. Czy lament jest beznadziejną próbą zaspokojenia dotkliwego braku i magicznym zabiegiem, mającym przywrócić stan sprzed straty? Czy może być swoistym przejściem i odnalezieniem nowego sensu? Artyści usiłują „dotknąć tęsknoty” i zmierzyć jej granice.

Teatr Limen Butoh powstał w Warszawie w 2002 r. z inicjatywy Sylwii Hanff, absolwentki filozofii i performerki, w efekcie prowadzonych przez nią teoretycznych i praktycznych poszukiwań autentycznego języka ciała. Najważniejszym odkryciem, a także zwieńczeniem tych działań, okazał się pochodzący z Japonii taniec butoh, którego istotą jest poszerzona percepcja ciała wyzwolonego z automatyzmów codzienności. Butoh to poszukiwanie jedności ludzkiego umysłu z fizycznością, otwarcie na wieczny cykl życia i śmierci, a także swoboda eksploracji podświadomości i obszarów zakazanych.

Grupa zaliczana jest do kilkunastu najważniejszych polskich teatrów tańca. Od wielu lat rozwija międzynarodową współpracę z zagranicznymi twórcami podczas licznych wydarzeń artystycznych, uczestniczy w  festiwalach w kraju i za granicą. Dotychczas artyści zrealizowali 16 spektakli, kilkadziesiąt etiud i improwizacji, za co doceniono ich nagrodami na konkursach teatralnych oraz tanecznych. Teatr Limen Butoh pracuje w zmiennym składzie  ̶  jest otwarty na współpracę z różnymi twórcami na płaszczyźnie plastyki, muzyki i teatru.

Reżyseria: Sylwia Hanff
Taniec butoh: Sylwia Hanff, Marek Kowalski
Mezzosopran: Elwira Janasik
Wiolonczela, elektronika, video: Robert Jędrzejewski

Ogrody opuściły swoje drzewa
Opera butoh na mezzosopran, wiolonczelę, elektronikę, video i dwójkę performerów
10 sierpnia 2018 roku, godz. 20.00
Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz