• 2018-08-09

Iwan Wyrypajew z nowym spektaklem w Warszawie

14 września na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Iwana Wyrypajewa. Irańska Konferencja zainspirowana jest kontaktami reżysera i dramatopisarza ze środowiskiem uniwersyteckim na Uniwersytecie Stanforda, które zaprosiło go do debaty o wyzwaniach, problemach i diagnozach dotyczących życia społecznego w dobie błyskawicznego rozwoju technologii. W spektaklu wystąpią m.in. Agata Buzek, Patrycja Soliman i Juliusz Chrząstowski.

„Irańska konferencja”, reż. Iwan Wyrypajew, fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Irańska konferencja”, reż. Iwan Wyrypajew, fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Irańskiej konferencji  aktorzy wcielają się w uczestników odbywającej się w Kopenhadze konferencji naukowej poświęconej sytuacji Iranu. Naukowcy, dziennikarze, działacze społeczni, przedstawiciele władz, duchowni oraz irańska poetka, która po 20 latach spędzonych w areszcie domowym opuściła ojczyznę, spotykają się, aby na przykładzie Iranu rozmawiać o tym, czy i na jakich zasadach mogą się porozumieć ludzie wychowani w odmiennych tradycjach religijnych i społecznych. Duchowość i rozwój wewnętrzny, relacje między wiedzą i wiarą, rozumienie wolności, różnica między wiedzą a informacją – w ich wypowiedziach i polemikach odbija się wiele dylematów, z którymi mierzymy się w życiu codziennym. Sztuka jest intymnym dialogiem o otaczającym nas świecie i o nas samych.

Iwan Wyrypajew, przez „The New York Timesa” nazwany najbardziej obiecującym dramatopisarzem Europy, wielokrotnie podejmował tzw. „trudne tematy”, nieodmiennie traktując je jako punkt wyjścia do rozmowy o niejednoznaczności świata XXI wieku. Jego znakiem rozpoznawczym jest połączenie dużej dawki humoru i inteligentnej ironii z ważkimi pytaniami i diagnozami współczesności. Widzowie pokochali go za przedstawienia, w których śmiech oraz zaduma harmonijnie się przeplatają. Wyrypajew, znany z oszczędnych, ascetycznych inscenizacji w Irańskiej konferencji, wyraźnie kontynuuje eksperyment z językiem teatru i proponuje nowy sposób komunikacji z widzami.

Irańska konferencja, reż. Iwan Wyrypajew
Premiera: 14 września 2018 roku
Scena na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie

Dodaj komentarz