Wystawa Widoki Rzymu. Henryk Dąbrowski

Wystawa Widoki Rzymu. Henryk Dąbrowski i kolekcja  Lazaro pokazuje jedenaście rysunków wykonanych przez słynnego polskiego architekta w latach sześćdziesiątych XX wieku, wraz z kilkoma listami artysty do żony, w dialogu z kilkunastoma pracami z kolekcji Lázaro, wśród których wyróżnia się Arco di Settimio Severo z Piranesi, rysunki – w tym kilka autorstwa Valentina Carderery – brązy, medali czy książek, takich jak La citta di Roma autorstwa Dominique Magnan.

„Visitas de Roma”,wystawa prac Henryka Dąbrowskiego w Madrycie (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Visitas de Roma”,wystawa prac Henryka Dąbrowskiego w Madrycie (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Dąbrowski w swoich rysunkach uchwycił wizję monumentalnej rzymskiej architektury. Dla Lázaro Rzym jest miastem, które często odwiedzał, zwiedzał muzea i kolekcje, podziwiał dzieła klasycznej starożytności, a później wybrał Rzym na miejsce ślubu z Paulą Florido w 1903 roku. W jego zbiorach znajduje się wiele utworów, które mówią o Rzymie. Z nich organizatorzy wybrali niewielki zestaw tematycznie związany z rysunkami polskiego architekta.
Wystawa ta, zorganizowana przez Polski Instytut Kultury i Muzeum Lázaro Galdiano we współpracy z Ambasadą RP przed Królestwem Hiszpanii, przedstawia dwie wizje: artystę i kolekcjonera.

Architekt Henryk Dąbrowski (Warszawa, 1927 – 2006), profesor na Politechnice Warszawskiej, wyróżniał się jako kreślarz, aspekt, z którym występował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w drugiej połowie XX wieku w Warszawie, Rzymie, Londynie, Paryżu, Wiedniu, Berlinie czy Moskwie, ale jego dzieła nigdy nie widziano w Hiszpanii. Z jego obszernej produkcji, ponad tysiąca rysunków, na tę wystawę wybrano kilka widoków Rzymu. Dąbrowski podróżował przez Francję, Bułgarię, Szkocję, Austrię, Rosję, ale najdłużej został we Włoszech. Podczas swojego pobytu, w latach 1963-1967, odwiedził Wenecję, Padwę, Mantuę, Weronę, Mediolan, Turyn, Bolonię, Florencję, Perugię … i Rzym, pozostawiając rysunki jego pomników i najbardziej emblematycznych zakątków.

Widoki Rzymu. Henryk Dąbrowski i kolekcja Lazaro
Od 11 lipca do 9 września 2018 roku
Kurator: Carmen Espinosa
Muzeum Lazaro Galdiano
Madryt

Komentarze wyłączone.