• 2018-08-08

Kamerdyner Filipa Bajona w kinach od 21 września

Kamerdyner jest filmem o Kaszubach żyjących w Prusach, zatem jest to opowieść o świecie, którego już nie ma. Taki świat jest bardzo interesujący dla filmowca. Może on bowiem pokazać wydarzenia, czasami tragiczne, które stopniowo ujawniają się w życiu codziennym bohaterów, ale też w sytuacji społecznej i politycznej. Nowy Film Filipa Bajona w kinach od 21 września.

„Kamerdyner”, reż. Filip Bajon, fot. Rafał Pijański (źrodło: materiały prasowe dystrybutora)

„Kamerdyner”, reż. Filip Bajon, fot. Rafał Pijański (źrodło: materiały prasowe dystrybutora)

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Poprzez bohaterów i ich poplątane losy film rozwija wątki kaszubskie, przybliża tragiczne losy tej grupy narodowościowej, zupełnie pomijanej w historii i filmie polskim. Kaszubi to wyjątkowa grupa wśród ludności tego regionu, bardzo barwna. Walczyli o swoją niezależność bez względu na przeciwności. Film przeprowadza nas przez pierwszą połowę XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, a więc ludobójstwa w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej. Film zaplata się epicko, prowadząc równolegle wątek miłosny i narodowościowy, aż do nieuchronnego końca, który wyznacza rok 1945 i wejście Armii Czerwonej na tereny Kaszub.

Na ekranie wybitni polscy aktorzy: Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski i Kamilla Baar-Kochańska. Role nieszczęśliwych kochanków grają Marianna Zydek i Sebastian Fabijański.

Kamerdyner, reż. Filip Bajon
Premiera: 21 września 2018 roku
Next Film Polska

Komentarze wyłączone.