Burka w Nepalu nazywa się sari

19 września ukaże się reportaż Edyty Stępczak – Burka w Nepalu nazywa się sari. To przejmująca opowieść o współczesnych nepalskich kobietach, które nie chcą już żyć w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie i – stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, zdrowie, a często nawet życie – próbują zmieniać zarówno nepalską mentalność, jak i opresyjny system. Rozdarte między tradycją, uwierającą jak sztywny gorset, a aspiracjami i dążeniami, które rozbudza w nich nowoczesny świat, walczą o podstawowe prawa człowieka. Książkę wydaje Wydawnictwo Znak.

Edyta Stępczak, „Burka w Nepalu nazywa się sari” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Edyta Stępczak, „Burka w Nepalu nazywa się sari” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Mówi się, że rozpacz jest czarna, a codzienność szara. W Nepalu nie widuje się często tych odcieni, tu życie jest kolorowe. W hipnotyzującym ulicznym tłumie uwagę przykuwają wielobarwne sari, jeden z tradycyjnych kobiecych strojów, jakże inny od szarej i bezkształtnej burki, noszonej przez muzułmanki, która jest dla nas symbolem uciemiężenia kobiet.

Edyta Stępczak to dziennikarka i działaczka humanitarna. W Nepalu mieszkała ponad pięć lat, co pozwoliło jej poznać ten kraj od zupełnie innej strony niż typowa perspektywa zachodniego turysty czy wspinacza wysokogórskiego. Nepal w jej opowieści to nie mityczna kraina tysiąca świątyń, a kraj pełen sprzeczności, w którym przemoc wobec kobiet jest silnie zakorzeniona w kulturze i religii.

Edyta Stępczak, Burka w Nepalu nazywa się sari
Premiera: 19 września 2018 roku
Wydawnictwo Znak Literanova

Komentarze wyłączone.