Alina Potemska Gry i książki

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na wystawę Aliny Potemskiej Gry i książki. Autorka na wystawie pokaże projekty książkowe, które zawierają elementy gry, zabawy lub w inny sposób prezentują książki nietypowe.

Alina Potemska, „Gry i zabawy”, Mazowiecki Instytut Kultury (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Alina Potemska, „Gry i zabawy”, Mazowiecki Instytut Kultury (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Uwielbiam gry, gdyż pomagają mi powrócić do świata dziecięcej szczerości i bezpośredniości. Człowiek od dzieciństwa poznaje świat dzięki grom, i ten proces trwa przez całe życie. Pracując od lat z książką jako obiektem i źródłem wiedzy oraz bawiąc się formą książki na wszystkie możliwe sposoby, naturalną drogą w swojej pracy zawodowej dotarłam do gier i zabaw. Chcę, żeby sztuka, którą się zajmuję, miała charakter użytkowy. Jeżeli gra ma charakter edukacyjny, to wraz cechami, które wywodzą się z książki, może mieć wielki potencjał w dydaktyce. Na wystawie Gry i książki są pokazane projekty książkowe, które zawierają elementy gry, zabawy lub w inny sposób prezentują książki nietypowe, albo eksponują je w sposób sugerujący zabawę.  Tematami, którymi się zajmuję, są związki miejsc i ludzi. Interesują mnie także sposoby komunikacji międzyludzkiej. Nawet gdy używamy tego samego języka, często odbieramy czyjeś słowa tylko jako niezrozumiałe dźwięki. Skupieni na sobie, nastawieni tylko na siebie – egozaury – mówimy i mówimy, nie zadając sobie trudu, aby usłyszeć innego człowieka. Czy w ogóle umiemy się komunikować? A może warto pomyśleć, co możemy zyskać dzięki porozumieniu się z kimś zupełnie innym, różnym od nas, akceptując siebie nawzajem.” – mówi Alina Potemska.

Alina Potemska – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w rodzinnym Kijowie, obecnie jest uczestniczką studiów doktoranckich w warszawskiej ASP. Szczególnie zainteresowana jest tzw. książką artystyczną i jej projektowaniem. Pracuje też nad tworzeniem gier edukacyjnych, w tym planszowych i językowych, bada ich przejścia graniczne z książką. Wystawa Gry i książki jest czwartą wystawą indywidualną artystki w Warszawie. Uczestniczyła też w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Galerii Salon ASP w Warszawie. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Jest absolwentką pedagogiki społeczno-kulturowej (ChAT) i prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia dla studentów ASP. W wolnej chwili gra i komponuje na flecie.

Alina Potemska Gry i książki
Od 7 do 31 sierpnia 2018 roku
Galeria Mazowiecka
Warszawa

Komentarze wyłączone.