Retrospektywa Eimutisa Markūnasa

Wystawa Wiatr czasu. Retrospektywa Eimutisa Markūnasa zorganizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu przy współpracy z Galerią Meno Parkas w Kownie.

„Wiatr czasu. Retrospektywa Eimutisa Markūnasa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wiatr czasu. Retrospektywa Eimutisa Markūnasa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Wiatr czasu, będącej retrospektywą litewskiego artysty Eimutisa Markūnasa (ur. 1959), organizatorzy zaprezentują prace z ostatnich 14 lat jego działalności – wybór najbardziej pasjonujących instalacji, malarstwa grafitowego, rysunków i wideo. Początki aktywności artysty związane są z pracą nad witrażami. Zapanował nad tym trudnym materiałem dzięki temu, że czerpał wzorce z tradycji, a jednocześnie wykraczał poza zwykły sposób postrzegania witrażu.

Zasadnicze dla Eimutisa Markūnasa – artysty galerii Meno Parkas (Kowno/Düsseldorf) – jest przekazywanie idei (a może nawet objawienie jej lub podanie założeń) odbiorcy, który analizuje tematy egzystencjalne poprzez jego dzieła. Prace Eimutisa Markūnasa często zgłębiają nastrój egzystencjalnego wygnania, który otacza artystę. Nastrój ten nie jest przypadkowy, jak mówi: „Nie jestem impresjonistą, który reagowałby na różne oświecenia przez słońce czy coś podobnego”.

Wiatr czasu. Retrospektywa Eimutisa Markūnasa
Kuratorka: Gierdė Legotaitė
Od 17 sierpnia do 7 października 2018 roku
Otwarcie wystawy: 17 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Komentarze wyłączone.