Michał Domagalski. Poza sezonem

Biuro Literackie opublikowało książkę dwudziestego pierwszego debiutanta. Michał Domagalski to kolejny obok Agaty Jabłońskiej laureat ubiegłorocznego projektu Pierwsza książka. Tom Poza sezonem jest także efektem Połowu z lat 2014–2015, którego uczestnikiem był mieszkający w Ostrzeszowie poeta. Oficjalna premiera zbioru odbędzie się podczas wrześniowego festiwalu Stacja Literatura 23.

Michał Domagalski, „Poza sezonem” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Michał Domagalski, „Poza sezonem” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

W powściągliwych, nowofalowych z ducha wierszach Domagalskiego zgromadzonych w debiutanckiej książce do głosu dochodzi to, co zwyczajne, codzienne, zwykle nieomiatane poetyckim opisem. Autor zgłębia głównie te rejony, w których swobodnie rozrasta się nieobecność – pochyla się na tym, co już nie istnieje albo czemu w ogóle nigdy nie było dane zaistnieć. W wierszach dominują rzeczy i wydarzenia, które odeszły, zestarzały się, przepadły – albo które trwają w martwym zawieszeniu, jednak z nadzieją na przebudzenie, podobnie jak nadmorskie kurorty „poza sezonem”.

Karol Maliszewski zwraca uwagę na specyficzny język tej poezji:

Odnosi się wrażenie, że Domagalski szuka języka na wyrażenie dręczącego bohatera uczucia utraty. Roi się od form z przeczeniem „nie”, które zaistniały, żeby nie być albo raczej żeby być na niby, opatrzone znakiem zapytania, ogarnięte sugestią symbolicznego niebycia. Poruszamy się w przestrzeni potencjalnego wydarzania się – łagodzenia skutków permanentnego odchodzenia i jednoczesnego amortyzowania nieuchronności stawania się czegoś, co przecież i tak wpisuje się w złowrogą przyszłą konieczność.

Michał Domagalski urodził się w Ostrzeszowie w 1982 roku. Jest publicystą, krytykiem, redaktorem w portalu Wywrota. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015. Mieszka i pracuje jako nauczyciel w Poznaniu. Jest dwudziestym pierwszym debiutantem w Biurze Literackim, gdzie swoje pierwsze książki opublikowali m.in.: Sławomir Elsner, Julia Fiedorczuk, Agata Jabłońska, Łukasz Jarosz, Dawid Mateusz, Bronka Nowicka, Szymon Słomczyński i Julia Szychowiak.

Michał Domagalski, Poza sezonem
Premiera: 13 września 2018 roku
Stacja Literatura 23
Wydawnictwo Biuro Literackie

Komentarze wyłączone.