Holiday Isabelli Eklöf zwycięzcą 18. MFF Nowe Horyzonty

Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty zdobyła pochodząca ze Szwecji Isabella Eklöf, autorka filmu Holiday. W swoim filmie reżyserka portretuje uwodzicielski świat współczesnej przestępczości (postaci w większości pochodzą z Danii), w którego sidła wpada główna bohaterka, Sascha. Upojenie blichtrem przeplata się tu z niezwykłą brutalnością, a kobiece ciało jest traktowane jako kolejny dodatek do kolekcji luksusowych towarów.

Isabella Eklöf, „Holiday” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Isabella Eklöf, „Holiday” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Holiday to film, który bez zbędnego sentymentu i w niepokojący sposób odsłania mechanizmy konformizmu i zależności widzianej oczami kameleona, głównego bohatera, manewrującego w świecie pełnym chciwości. Mocna, bezbłędna i przekonująca praca reżyserki – tak swój werdykt uzasadnia Jury w składzie: Fred Kelemen (przewodniczący; niemiecki reżyser i operator; bohater ubiegłorocznej retrospektywy na Nowych Horyzontach), Valeska Grisebach (niemiecka reżyserka, zeszłoroczna laureatka Grand Prix za Western), Anna Jadowska (reżyserka nagradzanych Dzikich róż), Michał Marczak (autor docenionych na Sundance Wszystkich nieprzespanych nocy) oraz Claudia Landsberger (specjalistka od międzynarodowego marketingu filmowego, producentka kreatywna).

Chin Hu Bo, „Siedzący słoń” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chin Hu Bo, „Siedzący słoń” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureatem Nagrody Publiczności został Siedzący słoń (Da xiang xi di er zuo) w reżyserii pochodzącego z Chin Hu Bo, który zmarł tragicznie w zeszłym roku. Siedzący słoń to jego fabularny debiut i zarazem ostatni film. W trakcie wrocławskiej gali wręczenia nagród został odczytany list Béli Tarra, filmowego nauczyciela Hu Bo. „Zgłosiły się do mnie setki chińskich reżyserów, ale gdy go poznałem, wiedziałem: to jest to! (…) W jego oczach widać było niezwykle silną osobowość. (…) Choć go straciliśmy, na zawsze pozostaną nam jego filmy”.

Holiday, reż. Isabella Eklöf
Nowe Horyzonty 2018
Od 26 lipca do 5 sierpnia 2018

Komentarze wyłączone.