• 2018-08-04

Stacja Literatura 23

Laureatka Pulitzera Rae Armantrout oraz palestyńsko-islandzki poeta Mazen Maarouf to główni goście tegorocznej Stacji Literatura 23. Festiwal odbędzie się od 13 do 15 września w Stroniu Śląskim. Międzynarodowy zestaw gości uzupełniają: Vera Michalski-Hoffmann, Marcel Benčík, Anna Kövecses i Radek Pokorný – uczestnicy Europejskiego Forum Literackiego.

Międzynarodowy Festiwal Stacja Literatura 23 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Stacja Literatura 23 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na festiwalu zabrzmią prozy Nicka Cave’a i Boba Dylana oraz wiersze autorów z antologii 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego, w tym takich poetów jak: Seamus Heaney, Jackie Kay, Philip Larkin, Malcolm Lowry, Nuala Ni Dhomhnaill, Brian Patten, Craig Raine, Christopher Reid, Stephen Romer, Charles Simic, Raymond Souster, Charles Tomlinson, Derek Walcott.

Mazen Maarouf to czternasty autor prezentowany w Stroniu Śląskim w ramach projektu Nowe głosy z Europy. Jest pisarzem, poetą, tłumaczem i dziennikarzem. Urodził się w Bejrucie w rodzinie palestyńskich uchodźców, którzy musieli uciekać z Tal el-Zaatar na początku libańskiej wojny domowej. Opublikował trzy zbiory poezji, które zostały już przetłumaczone na kilka języków. W 2015 roku wydał świetnie przyjęty debiutancki zbiór opowiadań Dowcipy dla strzelców. Oprócz tego pisze recenzje oraz tłumaczy na język arabski. Mieszka w Reykjaviku i Bejrucie. To kolejny po Hasanie Blasimie – autorze wydanego w Biurze Literackim zbioru opowiadań Szaleniec z Placu Wolności – twórca z tego obszaru językowego, który odwiedza najstarszy festiwal literacki w Polsce.

Międzynarodowy Festiwal Stacja Literatura 23 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Stacja Literatura 23 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rae Armantrout to jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych poetek amerykańskich, laureatka Nagrody Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award. Kojarzy się ją przede wszystkim z ruchem poetyckim L=A=N=G=U=A=G=E, który, uformowany pierwotnie w regionie San Francisco, okazał się jednym z najbardziej wpływowych zjawisk poetyckich w Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku. Z okazji przyjazdu Biuro Literackie wyda jej wybór wierszy Ciemna materia w przekładzie Kacpra Bartczaka. To dwudziesta „amerykańska” książka wydawnictwa, a sama poetka dołączy do grona znakomitych twórców zza oceanu, takich jak Laurie Anderson, Jorie Graham, August Kleinzahler czy Edmund White.

Międzynarodowy Festiwal Stacja Literatura 23
Od 13 do 15 września 2018 roku
Stronie Śląskie

Komentarze wyłączone.