Konkurs Zmieniaj świat. Budimex 50 lat – zakwalifikowane projekty

Od Warszawy, przez Wapno, Biecz, Myślenice po Lublin i Trójmiasto – 254 projekty nadesłano na konkurs Zmieniaj świat. Budimex 50 lat, w którym zwycięzca wygrywa 500 tysięcy złotych.

„Zielone przystanki”, Fundacja Kolorowo (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Zielone przystanki”, Fundacja Kolorowo (źródło: materiały prasowe organizatorów)

– Gdybyśmy mogli wszystkie pomysły zrealizować, Polska wyglądałaby lepiej, radośniej – marzy Tatiana Mindewicz–Puacz z Task Force Consulting, koordynator tego przedsięwzięcia.

Bo głównym założeniem jubileuszowego konkursu jest zmienić przestrzeń i życie wokół siebie. Zbudować, wyremontować, zmodernizować. Ale nie samemu, lecz z instytucjami działającymi na rzecz dobra społecznego, nie dla zysku.
Co organizacje pozarządowe, fundacje, społecznicy, samorządowcy, którzy odpowiedzieli na pomysł Budimeksu, chcieliby zmienić wokół siebie?

– Wiele tych projektów nas zaskoczyło. Wyobraźnia pomysłodawców jest nieograniczona, a zgłoszenia przygotowane są profesjonalnie. Jest z czego wybierać – przyznaje przedstawicielka jury Maria Mikołajczak.

Wśród ćwierć tysiąca zgłoszeń są np.: przystanki autobusowe z dachami, na których rosną zielone ogrody, pawilon z odzyskanych tworzyw sztucznych, otwarty warsztat majsterkowiczów, platforma nurkowa do rehabilitacji niepełnosprawnych, mobilna szkoła dla najmłodszych, żeglarskie przedszkole, szkoła w lesie, loty balonem między specjalnymi ośrodkami natury. Są także inne projekty, w które angażują się całe społeczności lokalne, władze danego terenu, jak modernizacje obiektów zabytkowych czy tworzenie nowych przestrzeni do uprawiania sportu.

- Wszystkim zależy by zmienić przestrzeń wokół siebie. Osoby, które przysłały swoje pomysły wiedzą, że to będzie najlepiej służyło im samym i ich bliskim – mówi Rafał Sonik, przewodniczący jury, zwycięzca w rajdzie Dakar, właściciel Gemini Holding.

Po weryfikacji nadesłanych zgłoszeń jury wybrało do dalszego etapu aż 99 projektów, w tym, 33 z obszaru edukacji i wychowania, 18 z rozwoju lokalnego, 17 z pomocy społecznej, po 10 ze zdrowia oraz kultury i sztuki, po 5 ze sportu i ekologii, a także 1 projekt z obszaru nauki i techniki.

Konkurs Zmieniaj świat. Budimex 50 lat

Komentarze wyłączone.